Co zaliczamy do czasu pracy kierowcy

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-10-2012 r.

Czas pracy kierowcy nie obejmuje jedynie czynności związanych z prowadzeniem pojazdu, ale wszystkie, które podejmuje on od momentu rozpoczęcia obowiązków do ich zakończenia. Czas oczekiwania związany ze staniem w kolejce do przejścia granicznego czy utrudnieniami przejazdu wynikającymi np. z kolizji drogowej również mieszczą się w czasie pracy na tym stanowisku.

Zgodnie z rozkładem pracy

Czynności, które wliczane są do czasu pracy kierowcy określa art. 6 ustawy o czasie pracy kierowców. Obok prowadzenia pojazdu osoba wykonująca przewóz drogowy może zajmować się załadowywaniem i rozładowywaniem towarów, a także kontrolą tych operacji, podejmować działania spedycyjne czy prowadzić codzienną obsługę samochodów lub pojazdów z przyczepą.

W czas pracy na tym stanowisku zalicza się również czynności, które mają posłużyć wykonaniu zadania służbowego oraz kontroli, pomocy i zapewnieniu bezpieczeństwa osobom wsiadającym, wysiadającym i poruszającym się danym pojazdem, jak i prowadzić nadzór nad przewożonymi rzeczami. Ustawa wskazuje również na załatwianie podstawowych formalności administracyjnych oraz utrzymanie w czystości kierowanego przez daną osobę środka transportu.

Gdy zostajesz na stanowisku pracy

Specyfika pracy kierowcy powoduje, że oprócz obowiązków podejmowanych w zgodzie z rozkładem czasu pracy istnieje jeszcze okres, w którym pozostaje on na stanowisku. Wówczas mówi się o gotowości do wykonywania pracy.

 

Nie zawsze przed wyjazdem w trasę pracodawca jest w stanie określić, ile czasu potrwa np. załadunek czy rozładunek dostawy lub odprawa celna. Stąd czas pracy kierowcy obejmuje zarówno czynności planowane, które są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami odnośnie rozpisanego czasu pracy, jak i te dyspozycje, które wyszły w trakcie pełnienia podstawowych obowiązków, a były niemożliwe do przewidzenia. W ten czas wlicza się również 15-minutowa przerwa, która przysługuje kierowcy, jeśli pracuje co najmniej 6 godzin na dobę.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32000 )
Array ( [docId] => 32000 )