ITD wychwyci manipulacje danymi z tachografu

Data: 05-05-2015 r.

Firmy transportowe czasami próbują przerobić zgrane dane z tachografów cyfrowych lub kart kierowców. Robią to po to, żeby uniknąć kar. Jednak inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli od razu to zauważą.

Na karcie kierowcy zapisują się tylko dane dotyczące aktywności kierowcy oraz wpisy manualne, jeśli zostały zrobione. Natomiast tachografy cyfrowe rejestrują dużo więcej informacji, takie jak:

 
  • wykonywane aktywności − czas jazdy, inną pracę, dyspozycyjność oraz odpoczynki,

  • błędy i usterki − np. jazdę bez karty kierowcy, przekroczenie prędkości, zanik zasilania, błąd czujnika ruchu,

  • szczegółowe dane dotyczące prędkości,

  • dane techniczne − informacje o naprawach tachografu, legalizacjach, blokadach firmowych itp.

Przewoźnik musi pobierać i archiwizować wszystkie te informacje oprócz szczegółowych danych o prędkości. Zaniedbanie tego obowiązku naraża firmę na karę 500 zł za każde niepobranie danych z karty konkretnego kierowcy lub pojazdu. Z reguły ten obowiązek należy do zarządzającego transportem. Jeśli go nie dopełni, poniesie karę w wysokości 2.000 zł. Zdarza się, że zarządzający nie odczyta danych w terminie lub zrobi to nieprawidłowo. Wówczas decyduje się na przerobienie danych, aby uniknąć kary.

Dane cyfrowe mają dodatkowe zabezpieczenia w plikach źródłowych, których nie da się obejść. Każda próba zmiany tych plików będzie widoczna dla inspektora ITD. Jeśli to wychwyci, oprócz kary pieniężnej za ukrywane naruszenie, zostanie wszczęte postępowanie karne za fałszowanie dokumentów. Osobie, która przerobiła dane, grozi za to nawet kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli manipulacji dopuścił się zarządzający transportem, to naraża się także na utratę certyfikatu kompetencji zawodowych. Jednak w najgorszej sytuacji są przewoźnicy, którzy mają certyfikat kompetencji zawodowych. Mogą oni także stracić licencję.

Adam Janus, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37090 )
Array ( [docId] => 37090 )