Kierowcy nie wolno wyjmować wykresówki

Autor: Katarzyna Laskowska-Woś
Data: 21-04-2015 r.

Zdarza się, że kierowcy wyjmują wykresówkę z tachografu, żeby sprawdzić, czy jadą zgodnie z przepisami, czy nie przekroczyli już dozwolonych norm albo ile jeszcze mogą jechać, żeby nie naruszać przepisów o czasie jazdy. Nie wolno im tego robić, może ich to dużo kosztować.

Kierowca ma prawo otworzyć tachograf, aby sprawdzić, jak długo już jechał. Jednak przepisy nie przewidują możliwości wyjmowania wykresówki, jeżeli kierowca zamierza kontynuować jazdę. Wyjęcie wykresówki z tachografu jest dopuszczalne po zakończeniu pracy lub, gdy kierowca zmienia samochód albo rozpoczyna wykonywanie innej aktywności poza nim.

 

Kiedy kierowca oddala się od pojazdu, zazwyczaj nie jest w stanie rejestrować swojej pracy za pomocą tachografu. Wówczas okresy pracy, dyspozycji oraz przerw i odpoczynków powinien nanieść na wykresówkę ręcznie, automatycznie lub w inny sposób. Należy to zrobić czytelnie i bez zabrudzenia wykresówki.

Jeśli kierowca nie zamierza opuszczać pojazdu, tylko ruszyć w dalszą drogę, wyjmowanie wykresówki jest niedopuszczalne. Na szczęście nie grozi za to żadna kara. Jeżeli jednak kierowca będzie kontynuował jazdę bez rejestrowania jej na wykresówce, w razie kontroli Inspekcji Transportu Drogowego grozi mu 2.000 zł grzywny. Firma zapłaci karę w wysokości 5.000 zł, a zarządzający transportem 2.000 zł za dopuszczenie do tego naruszenia.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych,ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36998 )
Array ( [docId] => 36998 )