Jak użytkować tachograf w pojeździe do czyszczenia kanalizacji?

Data: 19-07-2020 r.

W samochodzie specjalnym do czyszczenia kanalizacji kierowca porusza się na funkcji „out” – w tachografie cyfrowym. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek wkładania karty do tachografu nawet jeśli nie kieruje innymi pojazdami ciężarowymi? Czy musi prowadzić ewidencję czasu pracy? Jak postąpić w przypadku posiadania tachografu analogowego?

Pojazd specjalny nie musi mieć tachografu

 

W pojeździe którym kierowca wykonuje tego typu prace (samochód specjalny, czyszczenie kanalizacji - w związku z „utrzymaniem i kontrolą dróg” jak w art. 13 lit. h Rozporządzenia WE Nr 561/2006) - nie ma wymogu instalowania tachografu. Wynika to również z przepisów dotyczących kwestii użytkowania tachografów (czyli rozporządzenie WE Nr 165/2014).

Oznacza to, że skoro nie musi w takim pojeździe być tachografu, to i nie ma mowy o używaniu go (używaniu karty kierowcy, czy wykresówki).

A jeśli pojazd ma zainstalowany tachograf?

To, że tachograf w tym pojeździe jednak jest, niczego nie zmienia w kwestii używania go. Jeśli przewozy wykonywane tym pojazdem są wyłączone z obowiązku instalowania tachografu, to jest również wyłączenie z obowiązku używania go przez kierowcę.

Kierowca może zatem nie wkładać karty do tachografu cyfrowego, czy wykresówki do tachografu analogowego.

Co decyduje o typie przewozu?

O tym, czy w trakcie aktualnego przewozu (prowadzenia pojazdu) kierowca ma obowiązek używania tachografu czy nie, decyduje rodzaj i charakter danego przewozu. Domyślnie każdy przewóz pojazdem o dmc powyżej 3,5 t jest objęty obowiązkiem stosowania tachografu. Od tej ogólnej zasady są opisane wyjątki. Są to przypadki ujęte w art. 3 i 13 Rozporządzenia WE Nr 561/2006).

W tych wymienionych przypadkach w Polsce tachograf nie jest wymagany, czyli używanie karty lub wykresówki nie jest wymagane.

Jeśli kierowca prowadzi różne auta?

Możliwa jest sytuacja, że dany kierowca przez część dnia pracy wykonuje przewozy objęte wyłączeniem (śmieciarka), a przez resztę dnia wykonuje przewozy gdzie żadnego wyłączenia nie da się dopasować (ciężarówka).

Wówczas przy pierwszym rodzaju przewozów może nie używać karty (lub wykresówki), a przy drugim będzie już musiał. Tak więc to charakter danego przewozu decyduje o tym, czy w danym momencie należy używać karty do tachografu (lub wykresówki) czy nie.

Jak ewidencjonować czas pracy?

Kwestia ewidencji czasu pracy w zasadzie ma niewiele wspólnego z kwestią stosowania tachografów. Czy kierowca używa tachografu czy nie - to i tak ewidencję czasu pracy należy prowadzić, ponieważ kierowca jest pracownikiem.

Gdyby nawet kierowca nie był zatrudniony na umowę o pracę - to i tak ewidencję czasu pracy należy prowadzić. Polskie przepisy „jedynie” pozwalają na to, że zapisy tachografu (na karcie, czy na wykresówkach) mogą stanowić dla kierowcy jego ewidencję czasu pracy.

Ważne

Ale jeśli, takowych zapisów z jakichkolwiek powodów nie ma, to ewidencję czasu pracy i tak należy prowadzić. Przecież zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy powinno zależeć, żeby skrupulatnie ewidencjonować czas pracy, czyli - ile godzin pracował, ile miał przerw, ile czasu był w dyspozycji, czy gotowości, ile i jakich nadgodzin przepracował. Poza tym te składniki mogą być różnie wynagradzane, więc ostateczna wypłata będzie zależeć od tego - ile jakich rodzajów czynności pracownik przepracował.

koniec

Może warto używać karty w tachografie?

Zastanawiając się nad powyższymi kwestiami można więc dojść do wniosku, że może lepiej kartę kierowcy, czy wykresówkę używać zawsze - zwłaszcza w przypadku kierowcy, który raz podlega wyłączeniu a raz nie, czyli raz nie musi używać tachografu, a innym razem go używa.

Łatwiej jest wówczas zapanować nad ewidencją czasu pracy takiego kierowcy, gdyż wszystkie czasy aktywności można odczytać z karty, czy też z wykresówek - i na tej podstawie zaewidencjonować.

Paweł Miklis ekspert prawa transportowego i czasu pracy kierowcy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41185 )
Array ( [docId] => 41185 )