Autocasco – co obejmuje ubezpieczenie AC?

Kategoria: Logistyka
Data: 16-04-2020 r.

Autocasco to ubezpieczenie w pełni dobrowolne, jednak wielu kierowców decyduje się na jego wykupienie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo choć stanowi dodatkowy koszt, to jego posiadanie szybko może się zwrócić w przypadku szkody. Podczas wyboru właściwej polisy warto jednak kierować się nie tylko jej ceną, ale również zakresem świadczeń, które przysługują właścicielowi pojazdu w momencie wystąpienia szkody. Co to jest AC, co obejmuje oraz jaki pakiet wybrać? Sprawdź, zanim udasz się do swojego ubezpieczyciela!

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Polisa AC, nazywana też autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku:

 
  • uszkodzenia samochodu z własnej winy,

  • kradzieży pojazdu,

  • uszkodzenia auta w wyniku działania sił natury,

  • uszkodzenia samochodu w wyniku działania osób trzecich, którzy pozostają nieznanymi sprawcami.

Mimo że ze względu na stosunkowo wysokie składki na zakup AC wciąż decyduje się jedynie około 30% Polaków, to jest to jednak rozsądna inwestycja, która ratuje nasze finanse w razie powstania szkody. Aby nie przepłacać, porównaj autocasco wielu towarzystw ubezpieczeniowych na mfind.pl.

AC samochodu, w odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia OC, w każdej firmie ubezpieczeniowej może mieć inny zakres, który nie jest regulowany ustawą. W związku z tym to każdy ubezpieczyciel decyduje indywidualnie o warunkach, jakie może zaproponować swoim klientom. Przed zakupem polisy warto więc dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie AC – co obejmuje?

Stając przed koniecznością ubezpieczenia swojego pojazdu, wiele osób zastanawia się, co daje AC oraz czy warto w nie inwestować. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – warto, ponieważ to olbrzymie zabezpieczenie dla naszego portfela w przypadku powstawania szkody.

Kierowcy zainteresowani zakupem ubezpieczenia AC powinni kierować się nie tylko ceną polisy, ale również, a właściwie przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. Co obejmuje ubezpieczenie AC oraz jakie warianty warto wybrać?

  1. Sposób naprawy pojazdu – do wyboru mamy tutaj bezgotówkową likwidację szkody w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) lub likwidację szkody w warsztacie partnerskim. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają również naprawę pojazdu na podstawie kosztorysu. W przypadku nowych aut, które mają wysoką wartość najlepiej zdecydować się na naprawę w ASO, a ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z serwisantem. Pojazdy starsze natomiast najkorzystniej naprawiać na drodze pozostałych metod.

  2. Części wykorzystane do naprawy pojazdu – ich rodzaj uzależniony jest zarówno od warunków opisanych w OWU swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i od decyzji dotyczącej sposobu likwidacji szkody. Jeśli zdecydujemy się na naprawę w ASO, to możemy liczyć na części oryginalne z logiem producenta. Warsztaty partnerskie jednak mogą korzystać z części zamiennych. Natomiast w przypadku rozliczenia szkody na podstawie kosztorysu uwzględniona zostanie cena części zamiennych. Ubezpieczyciel może więc potrącić z odszkodowania kwotę odpowiadającą np. 30% wartości części oryginalnych.

  3. Udział własny – to sposób na zmniejszenie ceny ubezpieczenia autocasco. Na im większy udział własny się decydujemy, tym mniejsze będą nasze opłaty za AC. Wówczas w przypadku pojawienia się szkody należne odszkodowanie zostanie pomniejszone o procent udziału własnego, na który się zdecydujemy.

  4. Amortyzacja części – elementy pojazdu wraz z jego użytkowaniem stopniowo się zużywają, co nazywane jest właśnie amortyzacją. W efekcie, im starsze auto, tym więcej amortyzacji może sobie naliczyć ubezpieczyciel. O sposób naliczania amortyzacji warto dokładnie wypytać jeszcze przed wykupieniem polisy, aby uniknąć przykrych rozczarowań. Dodatkowo należy mieć na względzie, że niektóre firmy ubezpieczeniowe wyrażają zgodę na zniesienie amortyzacji. Trzeba się jednak wówczas liczyć z wyższą składką na polisę AC.

  5. Suma ubezpieczenia – im wyższa, tym naturalnie lepiej. Jeśli zdecydujemy się na zbyt niską kwotę, jej limit szybko się wyczerpie, a wszelkie koszty naprawy szkody dotkliwie dotkną naszych portfeli. Warto pamiętać, że wielu ubezpieczycieli pomniejsza sumę ubezpieczenia o każde wypłacone odszkodowanie.

Ile kosztuje autocasco?

Wiemy już, co obejmuje autocasco, jednak ważnym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję o zakupie polisy jest również jej cena, którą należy porównać na stronie mfind.pl. Warto pamiętać, że najbardziej opłacalnym wyborem w większości przypadków jest zakup pakietu OC + AC, a niekiedy również NNW i assistance. Każda firma ubezpieczeniowa ma do zaoferowania swoim klientom różne warianty autocasco, które można swobodnie dopasować do swoich potrzeb. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Trzeba jednak pamiętać, że AC powinno być w przeciwieństwie do OC, najlepsze, a nie najtańsze, ponieważ decyduje o wysokości odszkodowania, jakie możemy dostać w przypadku powstania szkody. Nie warto więc nadmiernie oszczędzać na swojej polisie autocasco.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41145 )
Array ( [docId] => 41145 )