Kalibracja tachografu - czy można ją wykonać poza UE

Autor: Adam Janus
Data: 13-03-2017 r.

Tachografy instalowane i użytkowane w pojazdach zarejestrowanych w państwach członkowskich podlegają przepisom rozporządzenia nr 165/2014. Zarówno instalacje, naprawy, jak i przeglądy tachografów (w tym kalibracje) mogą wykonywać wyłącznie zatwierdzone warsztaty.

Status zatwierdzonego warsztatu mogą zaś uzyskać tylko zakłady mające siedzibę na terenie państwa unijnego. Zatem kalibrację tachografu zainstalowanego w pojeździe zarejestrowanym w Polsce można wykonać wyłącznie w państwie należącym do UE. Kalibracja takiego tachografu nie może być przeprowadzona w serwisie tachografów, który ma siedzibę np. na terytorium Ukrainy.

 

W przypadku Polski warunki dotyczące prowadzenia warsztatu uprawnionego do przeprowadzania m.in. kalibracji tachografów zostały uregulowane w przepisach ustawy o systemie tachografów cyfrowych. Zgodnie z tymi przepisami jednym z wymagań dla serwisów tachografów jest określenie miejsca świadczenia usług w zakresie prowadzenia serwisu tachografów. Taki wymóg wynika m.in. z tego, że karta warsztatowa, za pomocą której przeprowadza się między innymi kalibrację tachografu, może być wykorzystywana wyłącznie w siedzibie warsztatu i tylko wyjątkowo za jej pomocą wolno przeprowadzać czynności poza nim.

Adam Janus, ekspert w dziedzinie transportu drogowego

Tagi: tachograf

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40115 )
Array ( [docId] => 40115 )