Kierowca zatrudniony na zlecenie musi przestrzegać przerw

Autor: Grzegorz Sobota
Data: 29-11-2016 r.

Sprawdź, jakie normy czasu pracy kierowców obowiązują osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia. Jak często i jak długie przerwy muszą robić?

Ogólne przepisy prawa pracy określają, przy spełnieniu jakich elementów związanych z wykonywaną pracą z pracownikiem powinna być zawarta umowa o pracę. Polskie prawodawstwo dopuszcza zatrudnianie osób w ramach umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenia, na podstawie której można także zatrudnić kierowcę. Znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców (dalej: ucpk) zawiera nowy rozdział dotyczący czasu pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy, skierowany zatem jest również do kierowców świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia.

W stosunku do kierowców niepozostających w zatrudnieniu stosujemy przepisy dotyczące przerw. Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze:

  • nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza dziewięciu godzin oraz

  • nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba pracy wynosi dziewięć godzin.

Przerwę można dzielić na krótsze okresy. Trzeba jednak pamiętać, że okresy te muszą trwa

co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Przerwa nie przysługuje, jeśli kierowca wykorzystał przerwy w prowadzeniu pojazdu przeznaczone na odpoczynek, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 i umowy AETR.

Grzegorz Sobota, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39784 )
Array ( [docId] => 39784 )