Wysyłasz kierowcę do Francji na krótko? Sprawdź, czy musisz przestrzegać tamtejszych przepisów

Autor: Karol Lankamer
Data: 28-11-2016 r.

Normy czasu pracy obowiązujące na terytorium Francji są inne niż polskie. Inaczej także rozlicza się nadgodziny. Jeśli polski kierowca przebywa we Francji krótko, np. kilka dni, organy kontrolne nie mają podstaw, by egzekwować przestrzegania francuskich przepisów.

Pracowników wykonujących zadania we Francji obowiązuje przeciętnie 35-godzinna norma tygodniowa. Jednocześnie czas pracy kierowców nie może przekroczyć 12 godzin dziennie (10 godzin w przypadku pracy w nocy) i 56 godzin w skali pojedynczego tygodnia (jeśli kierowca jeździ na długich trasach, w pozostałych przypadkach 52 godziny), a przeciętnie na tydzień w skali kolejnych 3 miesięcy nie może to być więcej niż 48 godzin. Ponadto obowiązują inne zasady naliczania dodatków za nadgodziny, gdyż za pierwszych 8 godzin dodatkowej pracy w rozliczeniu tygodniowym pracownikowi należy się 25% dodatek, a za każdą kolejną dodatek w wysokości 50% stawki minimalnego wynagrodzenia. W efekcie francuskie służby nie będą mogły skontrolować czasu pracy u kierowców przebywających we Francji krótko, np. 2 × po dwa dni miesięcznie.

Przestrzeganie francuskich przepisów regulujących maksymalny czas pracy i minimalne okresy odpoczynku może być egzekwowane, jeśli pracownik został oddelegowany do pracy we Francji na okres odpowiadający co najmniej minimalnemu okresowi odniesienia. Francuskie przepisy wskazują jedynie tygodniową normę czasu pracy określoną na poziomie 35 godzin, więc aby lokalne służby mogły skontrolować zasady rozliczania nadgodzin, do których doszło we Francji, kierowca musiałby tam przebywać przez co najmniej tydzień. Skoro zaś można zaplanować kierowcy obsługującemu długie trasy 12 godzin pracy w ramach dniówki, to fakt, że przepracował 10 godzin w jednej dobie, nie może być utożsamiany z naruszeniem lokalnych norm, rodzącym prawo do dodatków. To zaś powoduje, że w przypadku krótszych, kilkudniowych pobytów we Francji lokalne służby kontrolne nie będą dysponowały danymi, na podstawie których mogłyby skontrolować prawidłowość naliczania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Tylko w przypadku dłuższych wyjazdów, przekraczających tydzień, istnieją podstawy, by sprawdzić, czy za pracę z przekroczeniem normy tygodniowej do 43 godzin w rozliczeniu tygodniowym kierowca otrzymywał dodatki w wysokości co najmniej 25% minimalnej stawki godzinowej, a za pracę z przekroczeniem 43 godzin w tygodniu dodatek w wysokości 50% tej stawki. Pozostali pracodawcy delegujący kierowców do Francji na krótsze, np. dwudniowe okresy, muszą jedynie pilnować, by za przepracowane tam godziny wyrównywać ich wynagrodzenie do poziomu minimalnej stawki francuskiej.

Karol Lankamer, prawnik, były pracownik PIP, obecnie wspólnik w spółce Pogotowie Kadrowe sp. j. specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa pracy i bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 39772 )
Array ( [docId] => 39772 )

Array ( [docId] => 39772 )