Nawet jeśli masz w ewidencji tylko dni, służby kontrolne potrafią wykryć nadgodziny

Autor: Karol Lankamer
Data: 07-03-2018 r.

W niektórych sytuacjach służbom kontrolnym trudno będzie sprawdzić, ile faktycznie kierowca pracował. Ale kontrolerzy mają swoje sposoby, aby się tego dowiedzieć. Jakie?

Gdy pracodawca ewidencjonuje czas pracy w formie rejestrów opracowywanych na podstawie dokumentów, takich jak tarczki lub dane z tachografu i karty kierowcy, łatwo ukryć faktyczne godziny pracy. W takiej przetworzonej formie ewidencji wskazuje się jedynie dni pracy i rodzaje dni wolnych.

 

Jednak to nie gwarantuje bezpieczeństwa pracodawcom, którzy nie rekompensują kierowcom nadgodzin. Każda firma musi przechowywać tarczki lub dane z tachografu i kart kierowców przez rok od ich wytworzenia. W tym czasie możliwa jest precyzyjna kontrola czasu pracy. W przypadku sporu sądowego kierowca może również wykazywać nadgodziny w inny sposób, np. na podstawie zeznań świadków lub własnych notatek dotyczących czasu jazdy w poszczególnych dobach. Kierowca może również przedstawić np. filmy z kamery rejestrującej trasę, na podstawie których sąd będzie w stanie precyzyjnie ustalić jego czas pracy w kolejnych dniówkach.

Przed takimi sytuacjami nie chroni nawet wprowadzenie ryczałtu za nadgodziny. Pamiętaj, że ryczałt musi być ustalony na takim poziomie, aby rekompensować kierowcy wszystkie nadgodziny. Służby kontrolne i tak więc sprawdzają, czy ryczałt zaspokaja roszczenia kierowców.

Karol Lankamer, prawnik, wspólnik w spółce Pogotowie Kadrowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40872 )
Array ( [docId] => 40872 )