Nietrzeźwy kierowca? Sprawdź, co Ci wolno, zanim go zbadasz!

Autor: Grzegorz Sobota
Data: 01-07-2017 r.

Czasem masz podejrzenie, że kierowca przyszedł do pracy „pod wpływem”. Oczywiście nie może w tym stanie wyjechać w trasę. Okazuje się jednak, że nie zawsze masz prawo go zbadać. Kiedy wolno to zrobić, a kiedy nie?

Jeżeli kierowca nie zgadza się na sprawdzenie stanu trzeźwości, ani jego szef, ani żaden inny pracownik nie mogą tego zrobić. W takiej sytuacji powinieneś wezwać policję lub straż miejską. Jeśli spróbujesz przeprowadzić badanie samodzielnie, kierowca mógłby wytoczyć Ci proces o naruszenie dóbr osobistych. Pewnie nie zrobiłby tego od razu, ale zdarza się, że byli pracownicy składają takie pozwy, gdy już odejdą z pracy albo zostaną z niej wyrzuceni.

Kiedy kierowca jest nietrzeźwy?

Jeśli zawartość alkoholu wynosi we krwi badanego od 0,2‰ do 0,5‰ lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg, to jest to stan po spożyciu alkoholu. Wyniki wyższe niż 0,5‰ lub 0,25 mg oznaczają, że osoba jest w stanie nietrzeźwym. Kierowca nie powinien prowadzić pojazdu zarówno w stanie nietrzeźwym, jak również po spożyciu alkoholu.

Kiedy możesz, a kiedy musisz?

Jeśli kierowca wyraża zgodę na przeprowadzenie badania przez pracodawcę, można to zrobić bez udziału policji czy straży miejskiej. Zarówno on, jak i Ty możecie żądać, aby przy badaniu była obecna jakaś inna osoba, jako świadek. Nie ma takiego obowiązku, ale dla własnego bezpieczeństwa powinieneś przygotować pismo, w którym odnotujesz przeprowadzenie badania. Może się w przyszłości przydać jako dowód. Zadbaj, aby pracownik ten dokument podpisał.

Wyroki sądów związane z tą tematyką:

  • Wyrok SN z 11 kwietnia 2000 r. (sygn. I PKN 589/99)

  • Wyrok SN z 11 lutego 2011 r. (sygn. II UKN 401/99)

Grzegorz Sobota, specjalista ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40523 )
Array ( [docId] => 40523 )