Pojawią się zmiany dotyczące tachografów

Autor: Adam Hrycak
Data: 20-06-2016 r.

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad zmianami przepisów dotyczących używania tachografów. Głównym celem zmian jest dostosowanie przepisów krajowych do regulacji rozporządzenia unijnego nr 165/2014.

Największa część planowanej nowelizacji odnosi się do homologacji tachografów oraz zasad działania warsztatów wykonujących instalację i przeglądy tych urządzeń. Nie będzie wolno produkować, dystrybuować, reklamować lub sprzedawać urządzeń albo przedmiotów wykonanych bądź przeznaczonych do celów manipulowania tachografami. Za takie działania będzie grozić kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jedna nowa kara

Jednak zmiany obejmą również przepisy ustawy o transporcie drogowym. Na szczęście nie wzrosną kary za naruszenia przepisów związanych z tachografami. Pozostaną te same. Jedynie w załączniku nr 3 do ustawy o transporcie drogowym ma pojawić się jedna dodatkowa kara. Uprawniony technik warsztatu lub warsztat dostanie 5.000 zł kary za nienaprawienie tachografu.

Zmieni się natomiast terminologia występująca w tym załączniku. Zamiast sformułowań „urządzenie rejestrujące samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku” lub „urządzenie rejestrujące stosowane w transporcie drogowym” pojawi się po prostu słowo „tachograf”.

Nowe zdania inspektorów

Jeżeli w wyniku kontroli funkcjonariusze znajdą wystarczające dowody pozwalające podejrzewać, że doszło do manipulacji w tachografie, będą mogli skierować pojazd do zatwierdzonego warsztatu, aby ustalił w szczególności, czy tachograf:

  • działa poprawnie,
  • prawidłowo rejestruje i przechowuje dane,
  • ma poprawne parametry kalibracji.

Osoba prowadząca warsztat będzie musiała niezwłocznie sprawdzić funkcjonowanie tachografu w tym zakresie.

Jeżeli okaże się, że ktoś do tachografu podłączył urządzenie manipulacyjne lub w inny sposób manipulował danymi, koszty związane ze sprawdzeniem tachografu (wynoszące ok. 100 zł) poniesie przewoźnik lub inny podmiot wykonujący przewozy, który jest właścicielem lub użytkownikiem ciężarówki. Jeśli natomiast okaże się, że podejrzenia inspektorów były niesłuszne, koszty związane ze sprawdzeniem tachografu poniesie Skarb Państwa – właściwy miejscowo wojewoda.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Tagi: tachograf

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39127 )
Array ( [docId] => 39127 )