Budowa dróg za pieniądze z fotoradarów

Data: 04-12-2013 r.

Wpływy z mandatów nakładanych przez ITD na podstawie zdjęć z fotoradarów będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego na przebudowę dróg. Wprowadzającą te zmiany ustawę podpisał we wtorek prezydent.

Nowelizacja zakłada, że opłaty i kary nakładane przez Inspekcję Transportu Drogowego na podstawie zdjęć z fotoradarów dokumentujących przekraczanie dozwolonych prędkości będą przekazywane na budowę, przebudowę dróg oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych.

Przychody te mają trafiać na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego w terminie pierwszych dwóch dni roboczych po zakończeniu tygodnia, w którym wpłynęły. Nie będą już przekazywane do budżetu państwa. Ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku.

Dotychczas na cele m.in. poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego przeznaczane były jedynie grzywny nakładane za naruszenia przepisów na drogach ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących przez jednostki samorządu terytorialnego.

Krajowy Fundusz Drogowy utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego funkcjonuje od 2004 roku. Fundusz utworzono w celu usprawnienia procesu inwestycyjnego budowy dróg. Podstawowym źródłem zasilania KFD są wpływy w wysokości 80% z opłaty paliwowej uiszczanej od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych i gazu. Ponadto do funduszu trafiają m.in. wpływy z opłat za przejazd po autostradach płatnych, zarządzanych przez państwo.


Źródło:
regiomoto.pl


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33606 )
Array ( [docId] => 33606 )

Array ( [docId] => 33606 )