GIODO sprawdzi, czy viaTOLL nie narusza prywatności

Data: 09-04-2013 r.

Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zbada, czy system poboru opłat drogowych (viaTOLL) nie łamie ustawy o ochronie danych osobowych. Zrobi to na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prawnicy z NRA uważają, że sposób działania viaTOLL łamie konstytucję i godzi w obywatelskie swobody. System elektronicznego poboru opłat drogowych rejestruje bowiem i przetwarza dane, które są chronione prawem.

Prywatne dane na zdjęciach z viaTOLL

Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej istnieje możliwość, że na zdjęciach zostaną utrwalone informacje ujawniające stan zdrowia (np. znaczek inwalidzki, świadczący o niepełnosprawności kierowcy), poglądy polityczne (znaki czy flagi odnoszące się do konkretnych ideologii politycznych na szybie samochodu) czy nawet nałogi (palenie papierosów) osoby kierującej pojazdem. Na zdjęciach mogą się też znaleźć informacje, które dotyczą pochodzenia rasowego czy życia seksualnego.

Zakaz przetwarzania danych

NRA podkreśla, że prawo zakazuje przetwarzania takich danych bez zgody zainteresowanego. Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych otrzymał też już wcześniej sygnały od innych podmiotów, że prywatność kierowców może być naruszona. Zbada tę sprawę i, jeśli znajdzie nieprawidłowości, procedury zbierania danych przez system viaTOLL będą musiały być zmienione.

Aldona Kapica, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zobacz również:


Tagi: giodo, viatoll

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32034 )
Array ( [docId] => 32034 )

Array ( [docId] => 32034 )