Ułatwienia dla kierowców osobówek na autostradach

Autor: Adam Hrycak
Data: 16-07-2014 r.

OD 15 lipca 2014 r. na odcinkach autostrad A2 i A4 kierowcy samochodów osobowych będą mogli płacić za przejazd wyłącznie elektronicznie. Muszą tylko zaopatrzyć się w specjalne urządzenie viaAUTO i zamontować je w pojeździe.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydzieliła części jezdni do elektronicznego systemu poboru opłat od aut osobowych na 268 km państwowych autostrad. Chodzi tu o A2 z Konina do Strykowa i A4 z Katowic do Wrocławia. Dzięki temu kierowcy samochodów osobowych wyposażonych w viaAuto będą znacznie szybciej przejeżdżać przez bramki. Wystarczy, że zwolnią do 50km/h.

Takie rozwiązanie ma położyć kres absurdalnej sytuacji, gdy kierowcy pojazdów wyposażonych w to urządzenie do elektronicznego poboru opłat i nie muszą płacić za przejazd przy bramce bramki i tak w korku razem z innymi kierowcami.

ViaAuto powinno więc znaleźć więcej nabywców, bo obecnie korzysta z niego jedynie 8 tys. kierowców. Tym bardziej, że ze zmianami w sposobie przejazdu przez bramki wiąże się obniżka cen tego urządzenia. Do 31 sierpnia br. będzie trwała promocja, w której koszt urządzenia viaAUTO wyniesie 100 zł, z czego 50 zł jest z góry przeznaczone na opłaty. W promocyjnej cenie zostanie udostępnionych użytkownikom 5 000 urządzeń.

ViaAUTO można kupić na 180 stacjach benzynowych lub w specjalnych punktach dystrybucji. Doładowania można dokonać przelewem, kartą kredytową lub gotówką na stacji benzynowej.

Ułatwienie nie obejmie – przynajmniej na razie – autostrad koncesyjnych. Tak więc kierowcy nie przejadą szybciej przez fragment A4 Kraków – Katowice, na odcinku A2 Świecko – Konin i A1 Gdańsk – Toruń.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35353 )
Array ( [docId] => 35353 )

Array ( [docId] => 35353 )