Zmiany w znakach drogowych – będzie lepiej

Autor: Adam Hrycak
Data: 30-10-2015 r.

Znaki uprzedzą o wjeździe na drogę płatną oraz będą informować o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 t. Dzięki temu będzie łatwiej uniknąć kar za nieuiszczenie e-myta oraz za przejazd pojazdem nienormatywnym bez wymaganego zezwolenia.

Szykują się zmiany w rozporządzeniu dotyczącym znaków drogowych.

Informacja o płatnej drodze

Drogi, po których przejazd wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłaty elektronicznej, nadal będą oznakowane tabliczką T-34, tylko ma być ona stawiana przed wjazdem na drogę płatną.

Tabliczki te będą umieszczane pod znakami E-1, E-2, E-3, E-14, czyli pod tablicami informującymi o kierunku i miejscowościach. Wymiary znaku T-34 nie ulegną zmianie – tak jak dotąd będzie to niewielki prostokąt o wymiarach 24 × 32 cm.

Dopuszczalny nacisk osi

Obecnie nie ma znaków z numerem drogi wojewódzkiej informujących o dopuszczalnym nacisku osi do 11,5 t. Wprowadzony zostanie nowy znak E-15h, który oprócz numeru drogi wojewódzkiej ma informować o tym, że na danej drodze dopuszczono ruch najcięższych pojazdów o nacisku osi do 11,5 t.

Będzie to żółta tabliczka z czarnym numerem drogi oraz białą obwódką. To właśnie ta obwódka będzie odróżniać poszczególne znaki i sygnalizować kierowcy, jaki dopuszczalny tonaż ma droga, po której jedzie. W przypadku dróg wojewódzkich o dopuszczalnym nacisku osi do 10 t (znak E-15e) biała obwódka jest przerywana czarnymi liniami. Natomiast w przypadku dróg o dopuszczalnym nacisku osi do 8 t (znak E-15b) obwódka znaku jest czarna.

Znak E-15h

Znak E-15e

Znak E-15b

Znak T-34

Źródło:
  • projekt rozporządzenia ministrów infrastruktury i rozwoju oraz spraw wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych – w uzgodnieniach międzyresortowych.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37956 )
Array ( [docId] => 37956 )

Array ( [docId] => 37956 )