Czym jest centrum logistyczne

Kategoria: Logistyka
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 19-06-2012 r.

Rozwój przedsiębiorstwa pociąga za sobą potrzebę rozwijania logistyki. Tego typu centra są węzłowymi punktami modalnymi, które zapewniają sprawne przemieszczanie produktów. Stały się one rozwinięciem zespołu magazynów, które nazywane były dzielnicami magazynowania.

Centrum usług logistycznych

Rozwijanie przedsiębiorstwa jest skorelowane z rozwojem logistyki. Musi ona przynosić zyski i realizować wszystkie oczekiwania klientów. Firma najczęściej decyduje się na budowę centrów logistycznych, chcąc:

  • skrócić czas od zamówienia do dostawy
  • zmniejszyć koszty logistyczne
  • zaplanować wejście na rynek globalny
  • skonsolidować organizację
  • zwiększyć jakość świadczonych dla klienta usług

Samo centrum logistyczne jest obiektem funkcjonalnym, który posiada własną infrastrukturę oraz organizację. Realizuje się w nim usługi związane z logistyką takie jak, magazynowanie towarów, przyjmowanie materiałów, wydawanie i podział towarów. Posiadanie centrum logistycznego pozwala przedsiębiorstwu na wzrost efektywności i sprawności przebiegu procesów logistycznych. Przekłada się to na poprawę jakości świadczonych usług i zadowolenie klientów. Można rozbudowywać infrastrukturę związaną nie tylko z funkcjami logistycznymi. Centra te często rozbudowywane są po to, by pełnić funkcje dystrybucyjne i produkcyjne. Jest to związane z obecnym trendem do konsolidowania wielu usług w jednym miejscu.

Przedsiębiorstwo może również przetestować działanie centrum logistycznego korzystając z centrów publicznych. Działają one na zasadach wolnorynkowych i obsługują wiele podmiotów gospodarczych. Ważny jest jednak dobór centrum według zasięgu jego działania. Centra międzynarodowe oferują zasięg od 500km, regionalne od 50km do 500km i lokalne działające zazwyczaj na terenie jednego miasta lub województwa o zasięgu do 50km.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32095 )
Array ( [docId] => 32095 )

Array ( [docId] => 32095 )