Homologacja pojazdu

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-10-2012 r.

Będąc producentem lub importerem nowego samochodu, ciężarówki, motoroweru, tramwaju lub innego typu pojazdu, a także części oraz wyposażenia do niego musisz posiadać dokument, który pozwala na jego dokładną identyfikację. Chodzi o świadectwo homologacji, które potwierdza możliwość funkcjonowania pojazdu zgodnie z normami i przepisami obowiązującymi w danym państwie.

Badania homologacyjne

Aby móc legalnie korzystać z samochodu czy autobusu musisz posiadać tzw. homologację, czyli potwierdzenie użytkowania na terenie kraju, w którym jest on używany. W celu jej określenia konieczne jest poddanie pojazdu badaniom homologacyjnym, które nie tylko stanowią podstawę do stworzenia szczegółowego opisu pod względem identyfikacyjnym oraz technicznym np. rok produkcji, zastosowanie – ciężarowy, osobowy, itp. Oceniają również, czy dany pojazd może być wykorzystywany jako środek transportu osób lub rzeczy, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska np. pod względem norm emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa.

Na podstawie badania homologacyjnego następuje przyporządkowanie do jednej dwóch kategorii pojazdów M, N, L i T. Pierwsza dotyczy samochodów co najmniej czterokołowych przystosowanych do przewozu osób, druga obejmuje pojazdy stworzone do transportu ładunku. Kategoria L to pojazdy dwu- lub trzykołowe oraz motorowy, a T – ciągniki rolnicze i przyczepy. Wyróżnia się również kategorie O, która obejmuje przyczepy i naczepy.

Świadectwo homologacji

Świadectwo homologacji wydawane jest przez ministra właściwego do spraw transportu. Ten urzędowy dokument zawiera dane techniczne pojazdu, zgodne z przeprowadzonymi badaniami homologacyjnymi poszerzone o dane dotyczące euroklasy samochodu. Wystawiane jest również dla części oraz wyposażenia. Świadectwo jest Ci potrzebne przy wywozie pojazdu za granicę czy składaniu wniosku o nowe tablice rejestracyjne.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32146 )
Array ( [docId] => 32146 )