Jak zdobyć flotę do firmy transportowej

Kategoria: Logistyka
Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 30-08-2012 r.

Transport drogowy to branża odznaczająca się wysokimi barierami wejścia na rynek. Oznacza to, że przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność jako przewoźnik musi dysponować odpowiednią licencją oraz sporymi środkami finansowymi. Jaki są zatem możliwości zdobycia własnej floty samochodów?

Leasing operacyjny czy finansowy

Rozwiązaniem zyskującym wielu zwolenników wśród różnych firm jest leasing na samochód. To najkorzystniejsza forma finansowania służbowego samochodu kapitałem obcym. Warunki przystąpienia do leasingu nie są zbyt wygórowane. Należy mieć zarejestrowane przedsiębiorstwo i spełniać określony obrót pieniężny, zależny od wartości przedmiotu leasingu.

Przez przedsiębiorców dużo chętniej wybierany jest leasing operacyjny, który stanowi aż 80% zawieranych umów tego typu. Charakteryzuje się niższymi niż w przypadku typu leasingu finansowego kosztami początkowymi, ponieważ podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej. Natomiast decydując się na leasing finansowy, biorca jest zobowiązany do zapłaty całości podatku VAT od przedmiotu leasingu podczas zawierania umowy, co w przypadku samochodów ciężarowych jest bardzo dużym wydatkiem.

Z drugiej strony za leasingiem finansowym przemawia fakt, iż przedmiot leasingu zostaje zaliczony do składników majątkowych biorcy. Jest zatem uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ma to duży wpływ na wysokość kosztów podatkowych stron umowy leasingu.

 

Kredyt na samochód ciężarowy

Innym, mniej popularnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w banku na sfinansowanie zakupu samochodu ciężarowego. Zgoda banku na udzielenie takiego kredytu nie jest oczywista. Należy pamiętać, że suma pieniędzy jakie chcemy otrzymać od banku porównywalna jest kwotami potrzebnymi na zakup mieszkania lub nawet domu. Oznacza to, że banki nie będą chciały udzielać takiego kredytu przedsiębiorcom bez kilkuletniego doświadczenia w branży lub mającym inne zobowiązania finansowe.

Innym rozwiązaniem na pozyskanie pieniędzy na samochód ciężarowy jest wpisanie tego kosztu w biznesplan podczas zaciągania kredytu na założenie firmy transportowej. Zgromadzenie dodatkowej gotówki w tym momencie wydaje się najbardziej roztropne.


Zobacz także:

Jak założyć firmę, czyli co to jest CEIDG

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32101 )
Array ( [docId] => 32101 )