Rynek kontenerowy

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-10-2012 r.

Lokalizacja Polski na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych biegnących z jednej strony ze wschodu na zachód, zaś z drugiej z północy na południe Europy sprawia, że coraz dynamiczniej rozwija się u nas rynek kontenerowy. Ta jedna z gałęzi transportu jest związana przede wszystkim z działalnością w obszarze morskim.

Usprawnienie przewozów

Na rynku kontenerowym realizowany jest głównie przewóz dużych partii towarów np. dostaw samochodów, który nie raz może wiązać się z zaangażowaniem nawet kilku pojazdów. Wykorzystywane tu kontenery pozwalają przetransportować materiały wielkogabarytowe, jak i drobnicowe przy użyciu jednego lub kilku różnych środków transportu (statek, samochód, pociąg) bez konieczności ich przeładowywania. W przypadku drobnicy zwykle przed włożeniem do kontenera zostaje ona umieszczona na paletach typu EUR.

Kontenery ze względu na solidną i trwałą konstrukcję stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed kradzieżami, stąd mogą być wykorzystywane jako magazyny. Przy ich użyciu transport staje się płynny, a także pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć problemów związane z organizacją i kontrolą dostawy.

Gdzie istnieją terminale kontenerowe

Polski rynek kontenerowy opiera się głównie na branży morskiej i jest ważnym elementem bałtyckiego systemu transportowego. Dzięki temu, że posiadamy pięć terminali kontenerowych i dobrą lokalizację istnieje duże prawdopodobieństwo, że usługi tego typu staną się bardziej dostępne, nastawione na intermodalność (użycie więcej niż jednego środka transportu do przewozu dostawy) i tańsze.

Obecnie mamy po dwa takie miejsca w Gdyni (Bałtycki Terminal Kontenerowy – BCT i Gdyński Terminal Kontenerowy - GCT) i w Gdańsku (Gdański Terminal Kontenerowy – GTK i DCT Gdańsk SA) oraz jeden w Szczecinie (terminal DB Port Szczecin). W 2011 roku w tej branży zanotowano znaczny wzrost ilości przeładunków, czym uregulowano straty sprzed dwóch lat.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32145 )
Array ( [docId] => 32145 )

Array ( [docId] => 32145 )