Założenie firmy transportowej przewożącej żywność

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Prowadzenie działalności zarobkowej opierającej się na transporcie żywności, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej wydaje się zajęciem perspektywicznym. Jednak rozpoczęcie funkcjonowania tego typu firmy wiąże się z pozyskaniem odpowiednich zezwoleń i wdrożenia właściwych systemów.

Rejestracja i zatwierdzenie działalności

W świetle prawa firma transportująca żywność jest podmiotem działającym na rynku spożywczym, czyli zakładem lub przedsiębiorstwem spożywczym. Zanim zaczniesz przewozić wyroby cukiernicze czy nabiał czeka Cię złożenie dokumentów do oddziału państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, właściwego dla miejscowości, w której będziesz miał siedzibę. On zadecyduje o zatwierdzeniu i zarejestrowaniu pojazdów, którymi zamierzasz przewozić artykuły spożywcze oraz miejsce, w którym żywność będzie przeładowywana lub przez krótko składowana.

Zamierzasz przewozić produkty pochodzenia zwierzęcego, zarówno przetworzone np. podroby, jak i nieprzetworzone np. mięso, jajka lub ryby? Czeka Cię wizyta powiatowego lekarza weterynarii, który nada Ci weterynaryjny numer identyfikacyjny oraz wyda zezwolenie na transport posiadanym przez Ciebie samochodem.

Wymogi higieniczne przewozu żywności

Sprawy administracyjno-prawne to nie jedyny wymóg wobec firmy zajmującej się transportem żywności. Jest jeszcze obowiązek zachowania pełnej higieny pod względem infrastruktury, sprzętu, jak i samego przewozu. Nieodzowne jest wprowadzenie systemu HACCP, czyli systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Jego istotą jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa przewożonej żywności poprzez określenie możliwych zagrożeń pod względem jakości zdrowotnej i sposobów ich wyeliminowania.

Ponadto, aby móc transportować żywność szybko psującą się, należy uzyskać świadectwo ATP. Oznacza to, że Twój pojazd musi posiadać izotermiczne i ogrzewcze środki transportu, lodownie oraz chłodnie.

Dodatkowo należy przestrzegać działań higienicznych GHP – Dobra Praktyka Higieniczna oraz zachowania najwyższej jakości i czystości środków użytych przy produkcji GMP – Dobra Praktyka Wytwarzania.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32104 )
Array ( [docId] => 32104 )