Niemcy wprowadzają opłaty drogowe dla wszystkich

Data: 30-04-2015 r.

Niemiecki rząd przyjął pakiet ustaw, zgodnie z którym kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić za przejazd po niemieckich autostradach. Ponadto została rozszerzona sieć płatnych dróg dla pojazdów ciężarowych.

Nowe przepisy wprowadzają myto dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych korzystających z niemieckich autostrad i dróg krajowych. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech nie poniosą dodatkowych kosztów, ponieważ zapłacą odpowiednio mniejszy podatek samochodowy.

Cudzoziemcy będą musieli zapłacić za przejazd po autostradach, inne drogi nadal będą dla nich bezpłatne. Mogą wybrać opłatę roczną, 2-miesięczną lub 10-dniową. Myto wynosi w zależności od pojemności silnika i wpływu na środowisko za:

  • 10 dni − od 5 do 15 euro,

  • 2 miesiące − od 16 do 30 euro,

  • rok − maksymalnie 130 euro.

Niemcy płacą za cały rok. Ustawa ma wejść w życie w 2016 roku. Dokładny termin rozpoczęcia pobierania myta nie został podany.

Ponadto została zwiększona o 1100 km sieć dróg, na których obowiązują opłaty dla kierowców ciężarówek. Myto za przejazd będą musieli płacić kierowcy pojazdów o dmc powyżej 7,5 ton, a nie jak dotychczas od 12 ton. Te zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca 2015 r. Do systemu płatnych dróg zostaną włączone drogi krajowe posiadające po cztery pasy ruchu. Niemcy planują rozszerzyć myto dla ciężarówek na wszystkie niemieckie drogi od 2018 roku.

Krzysztof Luberek, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37073 )
Array ( [docId] => 37073 )

Array ( [docId] => 37073 )