Niemieckie autostrady płatne

Data: 24-11-2013 r.

Mimo że pobieranie od cudzoziemców opłat za przejazd niemieckimi autostradami zostało uznane za dyskryminację, Niemcy zamierzają wprowadzić winietę. Każdy samochód musiałby wykupić roczną winietę kosztującą 100 euro.

Jednak obywatele Niemiec mogliby odliczyć tę kwotę od podatku. Każdy właściciel pojazdu poruszającego się po drogach i tak płaci co roku kilkaset euro podatku. Oznacza to, że niemieccy kierowcy nie będą musieli dopłacać do jazdy autostradami, a do utrzymania dróg dołożą się tylko cudzoziemcy.

Zgodnie z unijnym prawem wszyscy obywatele UE powinni być traktowani równo. Komisja Europejska uznała za niedopuszczalne, aby niemieckie autostrady były płatne dla kierowców z zagranicy. Obcokrajowcy nie mogą być dyskryminowani względem mieszkańców kraju, jeśli chodzi o płatność za przejazd drogami. Niemcy wymyśliły sposób na obejście tego przepisu – jest nim właśnie system odliczeń.

Nie tylko KE sprzeciwia się pomysłowi pobierania opłat od obcokrajowców. Także w Niemczech jest wielu przeciwników. Pojawiają się opinie, że wpływ z takich opłat nie będzie znaczący, a jedynie zniechęci cudzoziemców do podróżowania po Niemczech.

Planowane jest również rozszerzenie opłat za korzystanie z dróg przez samochody ciężarowe. Obecnie opłaty elektroniczne w systemie Toll Collect muszą uiszczać tylko kierowcy ciężarówek o wadze powyżej 12 ton. W przyszłości opłaty mają obowiązywać już od 7,5 tony. System obejmuje autostrady oraz wybrane drogi krajowe. Wysokość opłat zależna jest od liczby przejechanych kilometrów, liczby osi oraz klasy Euro pojazdu.

Źródło: rmf24.pl, DGP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33616 )
Array ( [docId] => 33616 )

Array ( [docId] => 33616 )