Odwołanie kierowcy z urlopu – sprawdź, kiedy jest możliwe i jakie będzie miało konsekwencje

Data: 25-10-2016 r.

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie każdego pracownika. Jego wymiar zależy od stażu pracy. Przepisy przewidują możliwość odwołania pracownika z urlopu. Nakładają jednocześnie na pracodawcę obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez podwładnego, a które mają bezpośredni związek z odwołaniem. Nie zawsze więc powstaną takie koszty. Odwołanie powinno być uzasadnione wystąpieniem określonych okoliczności, które wymagają obecności pracownika w zakładzie. Przepisy w tym zakresie mają charakter ogólny, nie wskazują zatem praktycznych przypadków uzasadniających odwołanie z urlopu. Sprawdźmy więc, kiedy będziesz mógł odwołać kierowcę z wypoczynku.

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 Kodeksu pracy; dalej: kp). Urlop, na wniosek pracownika, można podzielić, ale w taki sposób, aby jedna jego część obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nieprzewidziane okoliczności

 

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 kp). Sprowadza się to do wystąpienia szczególnych potrzeb przewoźnika, wywołanych między innymi przez:

  • zwolnienie lekarskie lub inną nieplanowaną absencję,
  • nieplanowane rozwiązanie umowy o pracę z kierowcą i brak możliwości pozyskania na jego miejsce w szybkim tempie innego wykwalifikowanego szofera,
  • posiadane kwalifikacje i umiejętności kierowcy, np. biegła znajomość języka obcego konieczna przy realizacji niektórych przewozów.

Czasami zachodzi kilka okoliczności jednocześnie, które wymuszają przerwanie pracownikowi urlopu.

Przykład:

Pan Jan, kierowca w małej firmie przewozowej, przebywający na 26-dniowym urlopie wypoczynkowym udzielonym od 1 lipca do 5 sierpnia 2016 r. Dnia 25 lipca 2016 r. został odwołany z urlopu od 26 lipca 2016 r. Pan Jan przebywał w tym czasie w domu i nie miał zaplanowanego zorganizowanego wyjazdu do końca urlopu. Jako okoliczność odwołania, pracodawca wskazał zlecenie przewozu ładunku dla stałego kontrahenta z miejscowości położonej na Białorusi do Niemiec. Nie było to wcześniej przewidywane. Firma otrzymała zlecenie przewozu 25 lipca 2016 r. o 8.00 rano, wyjazd w trasę powinien nastąpić następnego dnia około 6.00 rano. Pierwotnie przewóz miał zrealizować inny kierowca, który 25 lipca udał się do lekarza i powiadomił pracodawcę, że otrzymał zwolnienie lekarskie. W tej sytuacji pan Jan był jedynym zdolnym do wykonywania pracy kierowcą, który posiada wizę białoruską.

Odwołanie z urlopu to polecenie służbowe

Odwołanie z urlopu jest traktowane jako polecenie służbowe wiążące pracownika, nawet jeśli uważa, że jego obecność w zakładzie nie jest niezbędna. Odmowa wcześniejszego powrotu do pracy może być traktowana jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zapamiętaj!

Pracownik musi mieć świadomość, że poniesie negatywne konsekwencje, jeśli nie stawi się do pracy w ustalonym przez szefa terminie.

Bezpodstawne odwołanie to nie wykroczenie

Zgodnie z katalogiem wykroczeń zawartym w kp, wykroczeniem jest nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu. Nie jest nim bezpodstawne odwołanie pracownika z urlopu, nawet jeśli o bezpodstawności takiego działania orzekłby sąd w prowadzonym postępowaniu.

Grzegorz Sobota, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39646 )
Array ( [docId] => 39646 )