Sprawdzisz przez Internet, ile masz punktów karnych

Autor: Adam Hrycak
Data: 24-01-2017 r.

Rada ministrów przygotowała nowelizację prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy umożliwią sprawdzanie liczby punktów karnych on-line. Wejście nowelizacji w życie jest planowane na 1 kwietnia 2017 r.

Po wejściu w życie nowelizacji każdy kierowca będzie mógł sprawdzić przez Internet, ile ma na swoim koncie punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Warto to zrobić, żeby nie zaskoczyło nas odebranie prawa jazdy. Kierowca, który niebezpiecznie zbliża się do wyznaczonego limitu punktów, może zawczasu postarać się o ich zredukowanie.

 

Żeby sprawdzić liczbę punktów, kierowca będzie musiał posiadać profil zaufany e-PUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

Początkowo możliwość sprawdzania punktów on-line miała być wprowadzona w ramach CEPiK 2.0. Jednak wdrożenie tego programu, początkowo zapowiadane na styczeń 2016 r., było kilka razy odkładane w czasie – na 1 stycznia 2017 r., a ostatnio na 4 czerwca 2018 r. Nowy CEPiK jest wdrażany, ponieważ obecna wersja systemu zawiera bardzo dużo błędów. Między innymi wiele zawartych w nim danych dotyczących pojazdów i kierowców jest niezgodnych z prawdą. Ponadto jego funkcjonalność jest ograniczona.

Ponieważ prace nad nowym systemem CEPiK 2.0 się przedłużają, Ministerstwo Cyfryzacji, nie czekając na zakończenie prac, przygotowało projekt nowelizacji przepisów Kodeksu drogowego, który umożliwi kierowcom sprawdzenie liczby punków karnych bez wychodzenia z domu już teraz.

Etap legislacyjny:

projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw, przed pierwszym czytaniem w Sejmie.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39945 )
Array ( [docId] => 39945 )