Trudne egzaminy odstraszają chętnych na prawo jazdy

Data: 16-10-2013 r.

Coraz więcej osób rezygnuje z uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Zdaniem ekspertów to wina nowych, trudniejszych egzaminów na prawo jazdy, które obowiązują od 19 stycznia 2013 r., oraz utrudnień z obiegiem dokumentacji.

Nowa forma egzaminowania przyszłych kierowców została wprowadzona 19 stycznia 2013 r. Od tego momentu część teoretyczna stała się najtrudniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy. Niska zdawalność odstrasza potencjalnych kierowców i wiele osób świadomie rezygnuje z kursu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Od początku 2013 roku upadło ponad 1100 ośrodków szkolenia kierowców. Firmy, którym udało się przetrwać, znacząco ograniczyły kadry instruktorów i są na skraju zawieszenia działalności.


Właściciele ośrodków szkolenia kierowców uważają, że przyczyną problemów są trudniejsze egzaminy, które odstraszają kursantów. Jednak nawet ci, którzy są zdecydowani zrobić prawo jazdy, nie zawsze mają taką szansę. Zgodnie z nowymi regulacjami każdy kursant musi założyć profil kandydata na kierowcę, ale ten wyrabiany jest jedynie w starostwie zameldowania. Dla osób mieszkających w innym miejscu jest to poważny problem, który często zniechęca do zrobienia kursu. Kiedyś wystarczyło zapisać się do dowolnej szkoły jazdy, która przekazywała odpowiednie dokumenty.

Jednak niektórzy właściciele szkół jazdy upatrują problemu gdzie indziej. W ostatnich latach powstawało bardzo dużo ośrodków szkolenia kierowców i wiele mniejszych firm po prostu nie wytrzymało konkurencji. Natomiast zdaniem Ministerstwa Transportu jest to efekt niżu demograficznego i faktu, że wiele osób spieszyło się z kursem jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów.


Źródło
: DGP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32197 )
Array ( [docId] => 32197 )

Array ( [docId] => 32197 )