Zgoda kierowcy na zwolnienie go z obowiązku pracy

Autor: Michał Culepa
Data: 07-06-2014 r.

Kierowca musi się zgodzić na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nawet wówczas gdy pracodawca ma zamiar wypłacać mu wynagrodzenie za ten czas. Dobrze jest podpisać porozumienie w tej sprawie.

Kierowcę pracującego na podstawie umowy o pracę można zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca zawarł z nim porozumienie w tej sprawie. Oznacza to, że pracownik musi się zgodzić na niewykonywanie pracy.

 

Pracodawca nie może według własnego uznania zwolnić pracownika z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wyjątkowo można tak zrobić, gdy zatrudniony został odwołany ze stanowiska.

Wielu specjalistów uważa, że gdy pracownik zwolniony z obowiązku pracy nie protestuje – np. nie przychodzi do pracy lub w inny sposób nie domaga się dopuszczenia do jej wykonywania – uznaje się, że zgodził się na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Warto jednak takie porozumienie zawrzeć na piśmie, wtedynie będzie wątpliwości, że obie strony zgodziły się na zwolnieniez obowiązku pracy.

Przykład:

Kierowca rozwiązał umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Firma chce zwolnić go w tym okresie ze świadczenia pracy. Ma on do wykorzystania tylko 2 dni urlopu wypoczynkowego. Czy musi wyrazić zgodę na nieświadczenie pracy?

Pracownik musi się zgodzić na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nawet gdy pracodawca ma zamiar wypłacać mu wynagrodzenie za ten czas.

Michał Culepa, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35036 )
Array ( [docId] => 35036 )