Zgłaszanie auta do zaświadczenia na przewozy własne

Autor: Ewa Matejczyk
Data: 03-06-2015 r.

Jeśli przedsiębiorca wykonujący przewozy pomocniczo do swojej działalności musi czasem pożyczyć drugi samochód, ma obowiązek zgłosić go do własnego zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne.

Problem pojawia się, gdy przedsiębiorca wykonujący przewozy na potrzeby własne potrzebuje doraźnie zwiększyć tabor. Przewozy na potrzeby własne wykonuje się wyłącznie w ramach własnej działalności gospodarczej. Wykluczone jest świadczenie na podstawie posiadanego zaświadczenia usług dla innego podmiotu. Taki przewóz nie spełniałby wówczas wymogów stawianych przewozowi na potrzeby własne − przewożone rzeczy nie byłyby własnością podmiotu wykonującego przewóz. Tym samym przewóz stałby się transportem drogowym, wymagającym zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zamiast zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne.

Dlatego też najlepiej będzie zgłosić użyczony od innego przedsiębiorcy pojazd do własnego zaświadczenia na potrzeby własne. Można to zrobić na podstawie zawartej umowy użyczenia. Nie ma przy tym żadnych przeszkód, aby teść w dalszym ciągu miał ten samochód zgłoszony również do własnego zaświadczenia. Wynajęty pojazd wyposażony w wypis z zaświadczenia na potrzeby własne przedsiębiorcy wykonującego przewóz (czyli najemcy pojazdu) powinien być prowadzony wyłącznie przez niego lub przez jego pracownika.

Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37267 )
Array ( [docId] => 37267 )