Czy wolno okazać kopię licencji zamiast wypisu z niej

Data: 15-01-2016 r.

Podczas przejazdu należy się posługiwać tylko wypisem z licencji wydanym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wydaje on wypis lub wypisy z licencji wspólnotowej w liczbie nie większej niż liczba pojazdów określonych we wniosku o udzielenie licencji, dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej. Koszt jednego wypisu to 440 zł.

Przepisy unijne używają określenia „uwierzytelnione wypisy z licencji” i „uwierzytelnione kopie licencji”. Jednak ustawa o transporcie drogowym stanowi, że w Polsce obowiązkowym dokumentem, który przedsiębiorca musi posiadać, a kierowca jest zobowiązany przedstawić do kontroli jest m. in. wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego albo licencji. Zatem nie może to być uwierzytelniona kopia licencji.

Przedsiębiorca może uwierzytelnić u notariusza kopię licencji w innych celach, np. jeśli chce udokumentować w określonych okolicznościach posiadane uprawnienia. Jednak jeżeli będzie próbował posługiwać się uwierzytelnioną kopią podczas kontroli drogowej, zamiast oryginalnego wypisu z licencji, zostanie to uznane za brak wypisu w ogóle. Za to naruszenie kierowca i zarządzający transportem poniosą konsekwencje w postaci mandatów karnych. Ten pierwszy zapłaci 500 zł, a zarządzający aż 2.000 zł.

Jakub Wolański, specjalista do spraw transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38389 )
Array ( [docId] => 38389 )