Nie dostaniesz kary, jeśli źle wypełnisz zaświadczenie o delegowaniu kierowcy do Francji

Autor: Adam Hrycak
Data: 15-07-2016 r.

Polski rząd doszedł do porozumienia z Francuzami. W efekcie przewoźnicy nie będą karani, jeśli w zaświadczeniu o delegowaniu kierowcy do pracy we Francji nie wpiszą numeru z elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego. Rejestru jeszcze nie ma.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym ma powstać Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Jednak prace nad zmianami utknęły w sejmowej podkomisji. Wejście nowelizacji w życie jest jednak bardzo ważne, gdyż wiąże się z obowiązującymi od 1 lipca 2016 r. francuskimi przepisami o płacy minimalnej. Przewidują, że przedsiębiorca musi wystawić kierowcy zaświadczenie o delegowaniu, w którym należy podać numer z elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego. W Polsce rejestr ten powstanie najwcześniej w kwietniu przyszłego roku. Tym samym polscy przewoźnicy byliby narażeni na kary ze strony władz francuskich w związku z brakiem właściwie wypełnionego zaświadczenia o delegowaniu. Kary te wynosiłyby od 135 do 450 euro.

Na szczęście polskie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa porozumiało się ze swoim francuskim odpowiednikiem. W efekcie polscy przewoźnicy nie będą musieli wpisywać do zaświadczeń numeru z elektronicznego rejestru, aż do momentu jego utworzenia. Do tego czasu trzeba będzie wpisywać numer licencji wspólnotowej.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 39217 )
Array ( [docId] => 39217 )

Array ( [docId] => 39217 )