Nowe e-usługi w CEPiK – kierowca sam sprawdzi punkty karne

Autor: Adam Hrycak
Data: 11-03-2015 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje uruchomić od początku 2016 roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nowe usługi internetowe. Będą zawierały potrzebne informacje zarówno dla kierowców, jak i ich pracodawców.

Przede wszystkim kierowcy będą mogli sprawdzić przez Internet liczbę posiadanych punktów karnych za pomocą e-usług „Sprawdź moje dane” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”. W ten sposób dowiedzą się także o popełnionych przez siebie naruszeniach. W przyszłości będą mogli online zapłacić mandat. Dziś informację o punktach mogą uzyskać jedynie na komendzie Policji.

 

W ramach e-usługi „Sprawdź szkołę jazdy” kandydaci na prawo jazdy będą mogli sprawdzić jakość kształcenia przez szkoły nauki jazdy. Dzięki wprowadzeniu tej usługi zwiększy się konkurencyjność między szkołami, a w konsekwencji podniesie się jakość świadczonych przez nie usług.

Zostaną również uruchomione e-usługi przydatne dla właścicieli firm transportowych. E-usługa „Udostępnij dane pracodawcy” pozwoli pracodawcom szybko zweryfikować uprawnienia kierowców, którzy będą jeździć służbowymi samochodami. A dzięki usłudze „Mój pojazd” właściciele samochodów będą mieli dostęp online do danych o swoim aucie.

Poza wprowadzeniem opisanych e-usług MSW planuje również rozszerzyć zakres danych gromadzonych w CEPiK. W ewidencji zostaną ujawnione informacje dotyczące wyników wszystkich badań technicznych pojazdów zarówno zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych. Do systemu będą też wprowadzane stany licznika samochodu zanotowane przez diagnostów przy kolejnych badaniach technicznych.

To rozwiązanie ma ograniczyć możliwość fałszowania stanu licznika i poprawić jakość obrotu aut na rynku wtórnym. Ponadto do CEPiK będą wprowadzane informacje o tzw. zdarzeniach ubezpieczeniowych. Będzie więc można dowiedzieć się, czy pojazd brał udział w wypadku.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36690 )
Array ( [docId] => 36690 )