Od 2016 roku Belgia wprowadza e-myto

Autor: Izabela Kunowska
Data: 26-08-2014 r.

Od stycznia 2016 roku w Belgii uruchomiony zostanie system elektronicznego naliczania myta Viapass. Obowiązek płacenia za przejazd obejmie pojazdy o DMC powyżej 3,5 t. Opłaty będą naliczane proporcjonalnie do przejechanych kilometrów.

System elektronicznego poboru opłat drogowych zostanie wprowadzony na wszystkich autostradach i drogach krajowych w Belgii regionach: Flandrii, Walonii i stołecznym Brukseli. Średnie stawki opłat wyniosą ok. 0,15 euro za kilometr. System Viapass zastąpi eurowiniety, które obecnie dotyczą ciężarówek powyżej 12 ton i obejmują autostrady oraz główne drogi Belgii.

Viapass będzie oparty na technologii satelitarnej, co pozwoli na naliczanie opłaty za faktycznie przejechane kilometry. Aby opłacić przejazd, trzeba będzie kupić urządzenie pokładowe OBU, składając depozyt w wysokości ok. 100−150 euro.

Należności będzie można regulować w systemie post-paid lub pre-paid. Obecnie trwają rozmowy na temat różnych możliwości opłacania e-myta, w tym za pomocą międzynarodowych kart paliwowych.

Na terenie Belgii powstaną punkty obsługi (POS), które będą rejestrować pojazdy oraz wydawać urządzenia pokładowe. Kierowca, który wyjedzie z Belgii, będzie mógł zwrócić OBU w punkcie POS.

Również w 2016 roku pojawią się opłaty dla samochodów dostawczych i osobowych, które będą prawdopodobnie realizowane za pomocą winiet.

Obecnie dla większości kierowców korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.

Źródło:

DKV

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35600 )
Array ( [docId] => 35600 )

Array ( [docId] => 35600 )