Propozycje przewoźników w sprawie należności za delegacje zagraniczne

Autor: Adam Hrycak
Data: 27-10-2014 r.

Przedsiębiorcy nie chcą wypłacać kierowcom ryczałtu za nocleg w kabinie pojazdu, jeśli spełnia warunki techniczne. Zaproponowali, żeby kierowcy otrzymywali jedynie symboliczną kwotę na korzystanie z toalet.

Do ministerstwa infrastruktury wpłynęła propozycja przewoźników w sprawie należności dla kierowców podróżujących zagranicę.

Trzy euro dziennie

Zgodnie z tym postulatem, jeżeli przewoźnik zainwestował kilkadziesiąt tysięcy złotych w wyposażenie kabiny w miejsce do spania i inne udogodnienia, a kierowca zgodził się, że będzie w niej odpoczywał i spał, wówczas nie powinien oczekiwać dodatkowych świadczeń z tego tytułu.

Przedsiębiorcy zaproponowali jedynie kwotę w wysokości 3 euro dziennie za korzystanie przez kierowcę z sanitariatów. Prawo do ryczałtu za nocleg miałoby przysługiwać wyłącznie wtedy, gdy kabina nie spełniałaby wymogów do nocowania i kierowca musiałby spać w hotelu.

Większa pensja

Propozycja przewoźników nie została pozytywnie przyjęta przez związki zawodowe zrzeszające kierowców. Ich zdaniem nie można zaakceptować tego, że kabina ciężarówki musi być jedynym miejscem odpoczynku kierowcy. Byłaby to próba przywiązania go do pojazdu, po to aby ciągle sprawował nadzór nad ładunkiem.

Przedstawiciele związków zawodowych kierowców domagają się tego, że kierowcy powinni móc wybrać, czy chcą spać w kabinie, czy w hotelu. Ponadto proponują, aby pensja minimalna kierowcy w transporcie międzynarodowym wynosiła 3.500 zł brutto miesięcznie. Dodatkowo kierowca powinien otrzymywać 70 euro za każdy dzień podróży zagranicznej. Pomimo tak wyraźnie określonych żądań przedstawiciele kierowców są gotowi do negocjacji z przewoźnikami.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35935 )
Array ( [docId] => 35935 )

Array ( [docId] => 35935 )