Przy wymianie opon nie kierujmy się tylko ich ceną

Data: 01-09-2013 r.

Wymieniając opony, warto przemyśleć zakup większej ich liczby, ponieważ wtedy mniej zapłacimy. Ponadto poszukajmy dodatkowych usług oferowanych przez serwisy oraz sprawdźmy jakość oferowanych rozwiązań.

Standardem jest już posiadanie 2 kompletów opon (letnich i zimowych) do każdego samochodu. Zapewnia to mobilność aut w każdych warunkach. Z reguły wymiana opon z zimowych na letnie rozpoczyna się w kwietniu. Oczywiście decydujący wpływ na wybór terminu powinna mieć pogoda. Jeżeli zima się przedłuża, to znak, żebyśmy poczekali ze zmianą ogumienia.

Zbiorowy zakup

Najlepiej kupować więcej opon przy okazji nabywania partii nowych samochodów, tak pokazuje doświadczenie wielu przedsiębiorstw. Można to zrobić przez firmę, która wynajmuje nam samochody.

Zazwyczaj opony kupowane są w serwisach oponiarskich i zakup jest połączony z usługą montażu lub wymiany.

Firmy te zyskują lepszą cenę zakupu opon, decydując się na zakupy zbiorowe. O ile jednak Volkswagen Lesing Polska finansuje raczej tylko auta z Grupy VW, czyli Volkswagen, Audi, Seat, Skoda (gdzie np. do VW Golfa, Skody Octavii, Seata Leona i Audi A3 są takie same koła, więc i opony), o tyle LeasePlan oraz Alphabet może sfinansować leasing pojazdu dowolnej marki. Dlatego też nie zawsze da się zaplanować większe zakupy zbiorowe, ponieważ nie wiadomo, jakie opony będą pasowały do różnych modeli aut.

Nie tylko cena jest ważna

Wybierając serwis oponiarski, należy kierować się nie tylko warunkami finansowymi, ale też jakością usługi oraz położeniem serwisu. Ważne jest też, aby poszukać dodatkowych usług, które ułatwią współpracę, jak np. narzędzia informatyczne. W ten sposób firmy do współpracy wybiera wypożyczalnia samochodów Express.

Volkswagen Leasing Polska wymianę opon zleca głównie dużym sieciom serwisów oponiarskich. Dzięki temu zyskuje lepszą cenę, niż w małych zakładach oraz czas. Za wymianę odpowiedzialni są również dealerzy, u których wydawane są nowe auta w sezonie zimowym. Podobnie postępuje firma Alphabet Polska, która również współpracuje z dużymi sieciami serwisów oponiarskich. Wybiera ich poprzez przetarg.

Natomiast Masterlease dzięki bezpośredniej współpracy z importerami opon, oferuje swoim klientom usługę zarządzania ogumieniem. Firma wykorzystuje do tego celu zaawansowane narzędzia informatyczne, które wspomagają realizację indywidualnych potrzeb klientów firmy, a z drugiej strony obniżają koszty, co przekłada się na całkowity koszt eksploatacji samochodu. W Masterlease zakupy opon dokonywane są u sprawdzonych producentów. Dobór opon do samochodu jest wynikiem konkretnych zapisów w umowach z klientami, w których określa się odpowiednią klasę opony. Nieodłącznym składnikiem oferty Masterlease jest również przechowywanie opon w należytych warunkach, przegląd depozytów, raporty zużycia i utylizacja opon.

 


Warto negocjować rabat

Podejmując decyzję o wyborze konkretnych opon, należy kierować się marką oraz ceną. Wybór popularnej marki daje gwarancję, że w przypadku uszkodzenia opony będzie można kupić nową w prawie każdym serwisie, nawet w małych miejscowościach. Istotnym czynnikiem są również proponowane warunki finansowe, czyli cena katalogowa i rabat.

Pozostałe istotne kryteria, które należy brać pod uwagę, to dostępność i czas realizacji zamówienia oraz oferowana liczba modeli danego producenta. Warto dokonywać zakupów sprawdzonych marek wysokiej jakości i unikać aut wycofywanych z rynku.

Piotr Mieszkowski, dziennikarz motoryzacyjny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32327 )
Array ( [docId] => 32327 )