Wykresówki należy przechowywać przez rok

Autor: Katarzyna Laskowska-Woś
Data: 23-01-2015 r.

Przedsiębiorca transportowy musi tak zorganizować pracę kierowców, żeby oddawali wykresówki z ostatnich 28 dni. Nie ma on jednak obowiązku kopiowania wykresówek posiadanych przez kierowcę z tego okresu.

Kierowca pojazdu wyposażonego w tachograf analogowy musi być w stanie okazać na każde żądanie funkcjonariusza służb kontrolnych:

  • wykresówkę z bieżącego dnia i poprzednich 28 dni,

  • kartę kierowcy, jeśli ją ma, oraz

  • wszelkie zapisy odręczne i wydruki sporządzone w ciągu bieżącego tygodnia oraz poprzednich 28 dni

Aby kierowca mógł spełnić ten wymóg, musi posiadać przy sobie oryginały wykresówek z wymienionego okresu. Zgodnie z przepisem, z którym firma przechowuje wykresówki ułożone w odpowiednim porządku przez co najmniej rok po ich użyciu oraz wydaje zainteresowanym kierowcom ich kopie, a także okazuje je na żądanie służb kontrolnych, powszechnie uznaje się, że po okresie 28 dni kierowca powinien zdawać przedsiębiorcy oryginały wykresówek, które należy zabezpieczyć na rok.

Żaden przepis nie wymaga, aby przed otrzymaniem od kierowcy oryginalnych wykresówek, przedsiębiorca miał ich kopie. Przewoźnik ma obowiązek w taki sposób zorganizować funkcjonowanie swojej firmy, aby kierowcy terminowo zdawali wykresówki z okresu powyżej 28 dni.

Nie może uwolnić się od odpowiedzialności za ich nieprzechowywanie przez rok, tylko dlatego że nie wyegzekwował ich oddania od kierowcy. Funkcjonariusze wymagają od przedsiębiorcy posiadania wykresówek z okresu roku wstecz z wyjątkiem wykresówek z ostatnich 28 dni i nie żądają ich kopii.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36434 )
Array ( [docId] => 36434 )

Array ( [docId] => 36434 )