Wykroczenia drogowe będą karane szybciej

Data: 08-07-2013 r.

Sprawy w sądach o wykroczenia drogowe zarejestrowane fotoradarem i naruszenia ustawy o transporcie drogowym będą trwały krócej. Zmieni się także dotychczasowy sposób protokołowania przebiegu rozpraw, dzięki rezygnacji z pisemnego ich protokołowania

Taki cel zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiany obejmą wszystkie wykroczenia drogowe, w przypadku których postępowanie przed sądem regulują przepisy Kodeksu. Są to m.in. postępowania:

  • w sprawach o naruszenia popełnione przez kierowców oraz osoby zarządzające firmą transportową lub transportem, wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
  • w sprawach o wykroczenia drogowe, np. zarejestrowane przez fotoradary.

Protokół elektroniczny


Skrócenie postępowań będzie możliwe dzięki rezygnacji z pisemnego sposobu protokołowania, który bardzo wydłuża postępowanie sądowe. Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, to protokół będzie sporządzany za pomocą dyktafonu albo kamery. Protokolant będzie go podpisywał podpisem elektronicznym. Dzięki zapisowi dźwięku albo obrazu i dźwięku z rozprawy możliwe będzie wierne odtworzenie jej przebiegu. Wyeliminuje to nieścisłości, które występują czasami w tradycyjnych protokołach.

Protokół pisemny nie zniknie, tylko będzie sporządzany oprócz elektronicznego. Jednak będzie miał znacznie okrojoną formę. W szczególnych przypadkach będzie dopuszczalne spisanie części protokołu z nagrania. Ponadto gdy utrwalenie przebiegu rozprawy nie będzie możliwe z przyczyn technicznych, będzie sporządzany protokół pisemny. Elektroniczna wersja protokołu ma być dostępna w siedzibie sądu dla: stron, obrońców, pełnomocników oraz przedstawicieli ustawowych.

Ustne uzasadnienie wyroku


Wprowadzenie protokołu elektronicznego pociąga za sobą zmiany dotyczące uzasadnienia wyroku. Będzie przedstawiane tylko ustnie, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sądu I instancji oraz sądu odwoławczego. Zmieni się też termin wnoszenia apelacji. Jeżeli przebieg rozprawy będzie utrwalony elektronicznie, wtedy apelację będzie można wnieść w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia werdyktu. W przypadku winnego, który nie był obecny podczas ogłoszenia wyroku i nie miał obrońcy, termin ten wyniesie 7 dni od daty doręczenia orzeczenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32297 )
Array ( [docId] => 32297 )