Wymiana informacji na temat przestępstw drogowych w UE

Autor: Adam Hrycak
Data: 21-11-2014 r.

Kraje członkowskie będą miały wzajemny dostęp do informacji o kierowcach, którzy popełnili przestępstwa drogowe. Będą wymieniały się numerami rejestracyjnymi pojazdów. Taka jest nowa propozycja ministrów transportu krajów członkowskich.

Ministrowie transportu państw unijnych porozumieli się w sprawie projektu nowej dyrektywy o transgranicznej wymianie bazy danych z numerami rejestracyjnymi samochodów, których kierowcy popełnili wykroczenia drogowe. Dzięki temu będzie łatwiej znaleźć osoby łamiące przepisy drogowe. Chodzi m.in. o kierowców, którzy:

  • przekroczyli dopuszczalną prędkość,

  • nie zatrzymali się na czerwonym świetle,

  • prowadzili pod wpływem alkoholu lub narkotyków,

  • korzystają z niedozwolonej części drogi,

  • rozmawiali przez telefon podczas jazdy,

  • nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Podobne przepisy miały obowiązywać już wcześniej. Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnił je 6 maja 2014 r., ponieważ zostały wydane na podstawie błędnej podstawy prawnej.

Jednak nie oznacza to, że przepisy wydane w krajach unijnych (w tym w Polsce) na podstawie nieważnej dyrektywy automatycznie przestają obowiązywać. Zatem kierowca namierzony i ukarany dzięki wymianie informacji pomiędzy państwami UE i tak będzie musiał zapłacić mandat. Nie będzie mógł twierdzić, że ukarano go na podstawie nieważnych przepisów, ponieważ TS UE zastrzegł, że skutki wadliwej dyrektywy będą utrzymane w mocy do czasu uchwalenia nowych przepisów.

Trybunał wyznaczył rok na poprawienie przepisów, więc nowa dyrektywa musi wejść w życie przed majem 2015 roku. Dopiero wtedy, gdy do tego czasu nie da się uchwalić nowych regulacji, wymiana informacji o naruszeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie utrudniona pomiędzy krajami UE i część kierowców uniknie kary za wykroczenia popełnione za granicą.Nowe przepisy mają obowiązywać we wszystkich państwach unijnych krajach. Obecnie wyłączone są z nich Irlandia, Wielka Brytania i Dania.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36064 )
Array ( [docId] => 36064 )