Nie ma już obowiązku dołączania cennika do zezwoleń i wypisów na wykonywanie międzynarodowych regularnych i regularnych specjalnych przewozów osób. Zatem zmiana cennika nie oznacza już konieczności wymiany tych dokumentów. Zezwolenia na wykonywanie tych przewozów oraz wypisy z tych zezwoleń wydane na podstawie dotychczasowych przepisów będą ważne do upływu określonych w nich terminów.
Zmiany w regularnych przewozach osób
Obowiązują już zmiany w rozporządzeniu w sprawie wzorów zezwoleń na wykonywanie krajowych i międzynarodowych przewozów drogowych osób oraz wypisów z tych zezwoleń, które zapowiadaliśmy wcześniej, weszły w życie. Sprawdź, co dokładnie się zmieniło.
Potrzebny był cennik
Zgodnie z obowiązującym wcześniej wzorem zezwolenia oraz wzorami wypisów z tych zezwoleń dokumenty te były ważne wraz z załączonymi i potwierdzonymi przez organ udzielający zezwolenia rozkładem jazy i cennikiem.
Przez to, gdy przewoźnik chciał zmienić cennik, za każdym razem musiał złożyć wniosek o modyfikację zezwolenia. Ponadto miał obowiązek ponownie przedłożyć cennik uzgodniony z podmiotem zagranicznym, a także wnieść opłatę wynoszącą 10% opłaty za wydanie zezwolenia.
Kara od ITD
Częste wahania cen usług przewozu w państwach objętych tymi zezwoleniami (spoza UE) uniemożliwiały bieżące zmiany cennika przewozów. Inspekcja Transportu Drogowego nakładała natomiast karę w wysokości 2.000 zł za pobieranie należności za regularny przewóz osób niezgodnie z cennikiem opłat podanym do publicznej wiadomości.
W tej sytuacji przewoźnicy albo byli zmuszeni do ponoszenia opłat za zmianę zezwolenia, albo narażali się na kary.
Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z 16 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów zezwoleń na wykonywanie krajowych i międzynarodowych przewozów drogowych osób oraz wypisów z tych zezwoleń (Dz.U. z 2016 r. poz. 929).
Zobacz także:
Tagi: przewoźnik
