Co to są zamówienia dodatkowe w zamówieniach publicznych

Data: 01-02-2013 r.

Udzielenie zamówienia publicznego wynika z indywidualnych potrzeb danej jednostki zamawiającej. Niekiedy po przeprowadzeniu postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego, zamawiający musi podjąć decyzję o przeprowadzeniu procedury przetargowej na realizację prac dodatkowych.

Wynika to z tego, iż zamówienie podstawowe nie może zostać prawidłowo zrealizowane, jeśli nie udzielone zostanie zamówienie dodatkowe. Zanim jednak taka decyzja zostanie podjęta warto sprawdzić dokładnie, jakie są przesłanki umożliwiające skorzystanie z niej.

Kwestia możliwości udzielenia zamówień dodatkowych uregulowana jest w art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych. Stanowi on, iż zamówień dodatkowych można udzielić trybie z wolnej ręki dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 % wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:

  • z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
  • wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.

 

A zatem warunkiem koniecznym do udzielenia zamówień dodatkowych jest fakt, iż brak ich przeprowadzenia uniemożliwi prawidłową realizację zamówienia podstawowego. Przy czym nie chodzi tutaj o problemy z realizacją zamówienia ze względu np. na zmianę jego ilości. Przykładowo w przypadku robót budowlanych zamówienia dodatkowe mogą być udzielone jedynie, gdy prace w nich wskazane wykraczają poza zakres przedmiotu zamówienia określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Istotne jest zatem to, czy w dokumentacji projektowej były określone takie prace? Jeśli tak, to zamawiający nie może udzielić na nie zamówienia dodatkowego.

Anna Śmigulska-Wojciechowska, prawnik specjalizujący się w tematyce zamówień publicznych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32409 )
Array ( [docId] => 32409 )