Zwiększą się progi unijne w zamówieniach publicznych

Data: 23-08-2013 r.

Podwyższenie progu stosowania prawa zamówień publicznych do 30.000 euro oraz zniesienie obowiązku stosowania ustawy nawet do 200.000 euro dla dostaw i usług dla środowisk naukowo-badawczych to główne założenia projektu nowelizacji ustawy Pzp, który właśnie trafił do Sejmu.

Najnowsze zmiany w prawie zamówień publicznych dotyczą przede wszystkim zmiany wartości zamówień, od których konieczne jest stosowanie ustawy Pzp. Dotychczasowy limit ma zostać podniesiony z 14.000 do 30.000 euro. Szczególne ułatwienia przewidziano dla środowisk naukowo-badawczych. Jednostki te będą musiały stosować ustawę dopiero przy zamówieniach, których wartość przekroczy 200.000 euro. Warunkiem jest, aby dostawy lub usługi służyły wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych.

Nie mogą być to zamówienia, które służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej, mającej na celu osiągnięcie rentowności lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju. Takie rozwiązanie ma wpłynąć na zwiększenie poziomu innowacyjności polskiej nauki i gospodarki.

 

Projekt wprowadza również możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z nieprzyznaniem środków na sfinansowanie danego zamówienia z dziedziny badań i rozwoju.

Nowelizacja przewiduje również nowe rozwiązania w dziedzinie artystycznych zamówień publicznych. Będą one adresowane do instytucji kultury, które stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, angażują do swoich produkcji wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Dzięki najnowszym zmianom zamawiający udzielający tego typu zamówień będą zwolnieni z żądania od uznanych twórców składania pisemnych oświadczeń o posiadanych umiejętnościach. Ich potwierdzenie stanowić będzie uznany dorobek artystyczny. Teraz projektem zajmą się posłowie.

Źródło: Urząd Zamówień Publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32411 )
Array ( [docId] => 32411 )