Podpisując zlecenie z osobą na urlopie wychowawczym, trzeba ją zgłosić w ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 12-04-2014 r.

Zawierając z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym umowę zlecenia, pracodawca jest zobowiązany zgłosić zatrudnioną osobę na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorcę.

Urlop wychowawczy stanowi odrębny od stosunku pracy tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a także ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie ma innych tytułów do ubezpieczeń oraz ustalonego prawa do emerytury lub renty.

 

Gdy warunki te są spełnione, to pracodawca za osobę, której udzielił urlopu wychowawczego, wykazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także ubezpieczenie zdrowotne w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, z kodem 12 11 XX. Składki te są finansowane z budżetu państwa, a zatem płatnik ich nie opłaca. Pamiętać trzeba, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym nie ma statusu własnego pracownika w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Oznacza to, że podpisując z pracownikiem wykorzystującym urlop wychowawczy umowę zlecenia, pracodawca – zleceniodawca musi tę osobę zgłosić na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorcę, tj. z kodem tytułu ubezpieczeń 04 11 XX. Oczywiście w okresie równoczesnego przebywania na urlopie wychowawczym i wykonywania umowy zlecenia tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego) jest umowa zlecenia. Z umowy tej zleceniobiorca może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

W tym okresie z tytułu urlopu wychowawczego nie powinny być wykazywane żadne składki. Sytuacja ulega zmianie, gdy urlop wychowawczy się kończy i pracownica wraca do pracy. Wówczas umowa zlecenia przestaje być odrębnym tytułem do ubezpieczeń. Płatnik musi wtedy złożyć druk ZUS ZWUA i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Katarzyna Smolnik, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34659 )
Array ( [docId] => 34659 )

Array ( [docId] => 34659 )