Rozwiązanie umowy bezpośrednio po urlopie wychowawczym – dokumenty ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Autor: Monika Karczewska
Data: 30-06-2014 r.

Jeżeli pracownica po zakończonym urlopie wychowawczym nie powraca do pracy, ustaje tytuł do ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku pracodawca powinien wyrejestrować ją z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA.

W okresie urlopu wychowawczego pracownik nie zostaje wyrejestrowany z ubezpieczeń, ponieważ nadal wiąże go z pracodawcą stosunek pracy. W związku z udzielonym urlopem wychowawczym pracodawca zobowiązany jest przekazywać do ZUS za tę osobę raporty ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 x x (tj. z takim, z jakim została zgłoszona do ubezpieczeń z tytułu zatrudnienia) i kodem przerwy 121 lub 122, w których wykazuje okresy urlopu wychowawczego przypadające w poszczególnych miesiącach.

Ponadto w sytuacji gdy pracownik z tytułu urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom emerytalnemu rentowym i/lub zdrowotnemu, pracodawca zobowiązany jest sporządzać odpowiednie raporty składkowe z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx.

Gdy po zakończeniu urlopu wychowawczego następuje rozwiązanie stosunku pracy, co oznacza, że ustaje tytuł do ubezpieczeń społecznych, jakim jest pozostawanie w stosunku pracy, pracodawca powinien wyrejestrować pracownika na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem przyczyny wyrejestrowania 100 „ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia”.

Monika Karczewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35221 )
Array ( [docId] => 35221 )