Urlop bezpłatny – bez ubezpieczeń, ale z raportem ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 02-02-2014 r.

W trakcie tego rodzaju urlopów stosunek pracy, a tym samym obowiązek ubezpieczeń z tego tytułu, ulega swoistemu zawieszeniu. Trzeba jednak podkreślić, że mimo iż pracownik nie podlega wówczas ubezpieczeniom, płatnik nie musi wyrejestrowywać go z ubezpieczeń wraz z rozpoczęciem urlopu i ponownie do nich zgłaszać po jego zakończeniu.

Stosowną informację pracodawca przekazuje do ZUS za pomocą formularza ZUS RSA, który służy do wykazywania m.in. przerw w opłacaniu składek, a urlop bezpłatny stanowi taką właśnie przerwę. Jako kod świadczenia/przerwy (pole 02 w bloku III.B. i dalszych) wpisuje się symbol „111” informujący o przerwie w opłacaniu składek spowodowanej urlopem bezpłatnym.

 

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym przez cały miesiąc kalendarzowy, pracodawca składa za niego tylko raport ZUS RSA. Natomiast jeśli rozpoczęcie lub zakończenie urlopu następuje w trakcie miesiąca, pracownik musi być też wykazany na druku ZUS RCA.

Urlop bezpłatny na przełomie miesiąca

Zdarza się, że w sytuacji gdy urlop bezpłatny przypada na przełom miesiąca kalendarzowego płatnicy wykazują go w jednym raporcie ZUS RSA. Jest to postępowanie nieprawidłowe, ponieważ okresy przerw w opłacaniu składek spowodowane m.in. tym urlopem muszą być wykazywane w obrębie miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport.

Pracownikowi udzielony został urlop bezpłatny w okresie od 14 stycznia do 9 lutego 2014 r. Urlop ten płatnik wykazał w raporcie ZUS RSA składanym za styczeń, podając jako okres przerwy datę od 14.01.2014 do 09.02.2014 oraz cyfrę 27 jako liczbę dni.

Urlop ten powinien być natomiast wykazany w następujący sposób:

  1. w raporcie ZUS RSA składanym za styczeń z datą od 14.01.2014 do 31.01.2014 i cyfrą 18 jako liczbą dni,
  2. w raporcie ZUS RSA składanym za luty z datą od 01.02.2014 do 09.02.2014 i cyfrą 9 jako liczbą dni.

Ponadto pracownik powinien być wykazany w raportach ZUS RCA, w których rozliczone zostaną składki od wynagrodzeń wypłaconych za dni przepracowane w każdym z tych dwóch miesięcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33685 )
Array ( [docId] => 33685 )