Rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Data: 27-05-2022 r.

Kobieta wychowująca kilkoro dzieci czasami jest wręcz zmuszona zrezygnować z pracy zarobkowej, by móc w pełni poświęcić się rodzinie. Program Mama 4+ gwarantuje takim osobom świadczenie uzupełniające, jeśli decyzja o pozostaniu w domu uniemożliwiła im osiągnięcie nawet minimalnej emerytury. 

Mamy doskonale wiedzą, że dobę można trochę rozciągnąć i znaleźć czas na wiele rzeczy, których przeciętny człowiek nie upchnąłby w dzień. Mimo tych nadprzyrodzonych wręcz umiejętności, czasami zdarza się, że kobiety stają przed wyborem czy zostać w domu i poświęcić się wychowywaniu dzieci, czy kontynuować swoją aktywność zawodową. Jeśli wybiorą pierwszą drogę - staż pracy może być zbyt krótki, by osiągnąć minimalne świadczenie emerytalne. Uwzględniając zasługi mam, program "Mama 4+" gwarantuje im w takim przypadku prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

 

Ważne: Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Świadczenie jest finansowane z budżetu państwa. 

W ostatnim czasie wprowadzono wiele rozwiązań, by ułatwić kobietom łączenie ich rodzicielskich obowiązków z pracą zawodową. Niejednokrotnie jest to jednak wielkie wyzwanie. 

Trzeba także pamiętać o czasach, w których tylu rozwiązań nie było, więc np. czworo dzieci wręcz uniemożliwiało podejmowanie pracy. Gdy taka kobieta osiągnęła wiek emerytalny, mogło zabraknąć stażu nawet na minimalną emeryturę. W takich sytuacjach ma właśnie pomagać rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest ono przyznawane w wysokości minimalnej emerytury. Jeśli przyznane jest świadczenie w kwocie niższej niż minimalna emerytura - świadczenie jedynie uzupełnia wypłatę do wartości emerytury minimalnej. Osoby korzystające z tego świadczenia mogą także liczyć na wypłatę 13. i 14. emerytury. 

Świadczenie wypłacane jest na wniosek składany odpowiednio do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Powinien on zawierać wszelkie informacje uzasadniające wypłatę świadczenia.

Aktualnie z takiego wsparcia korzysta ok 71 tys. osób - głównie kobiet. Ze świadczenia w określonych przypadkach może korzystać również ojciec dziecka. Dotyczy to sytuacji, gdy matka dzieci zmarła lub porzuciła dzieci. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portali Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41858 )
Array ( [docId] => 41858 )