Kara ograniczenia wolności z minimalnego wynagrodzenia

Data: 24-10-2022 r.

Niekiedy kara ograniczenia wolności może polegać na pomniejszeniu wynagrodzenia za pracę. Czy jednak pracodawca może dokonać takiego pomniejszenia wynagrodzenia o 10%, w przypadku gdy jego pracownik dostaje minimalne wynagrodzenie za pracę? 

Aby odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące pomniejszenia wynagrodzenia pracownikowi w ramach kary ograniczenia wolności, gdy otrzymuje on minimalne wynagrodzenie, konieczne jest przeanalizowanie przepisów karnych.  

 

Zgodnie z art. 32 § 1a Kodeksu karnego, kara ograniczenia wolności może między innymi polegać na potrąceniu od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym. Takiego potrącenia dokonuje się na wskazany przez sąd cel społeczny. 

Taki rodzaj kary może zostać orzeczony jedynie wobec osoby zatrudnionej. Co więcej skazany nie może rozwiązać stosunku pracy bez zgody sądu w całym okresie trwania kary. 

Odpowiednie przepisy dotyczące wykonania takiej kary znajdują się w Kodeksie karnym wykonawczym. Zgodnie z art. 59 kkw sąd przesyła odpis orzeczenia zakładowi pracy wraz z informacją o tym na czyją rzecz ma być wykonane potrącenie. Sąd określa również z jakich składników wynagrodzenia za pracę i w jaki sposób ma być wykonywane potrącenie. Pracodawca wypłacając wynagrodzenie potrąca określoną kwotę, przekazuje ją na wskazany cel i informuje o tym sąd. 

Ważne: Potrącenia określone w art. 34 § 1a pkt 4 kk, czyli orzeczone w ramach kary ograniczenia wolności są wykonywane bez stosowania przepisów dotyczących ochrony wynagrodzenia za pracę określonych w art. 871 Kodeksu pracy. 

Kara ograniczenia wolności nie jest więc ograniczona przepisami gwarantującymi pracownikowi ochronę jego wynagrodzenia przed potrąceniami. 

Ważne: Pracodawca ma obowiązek dokonać potrąceń z wynagrodzenia osoby skazanej, zgodnie z informacją przesłaną przez sąd, w określonej wysokości i na wskazany cel. Obowiązek ten istnieje również wtedy, gdy pracownik otrzymuje jedynie minimalne wynagrodzenie za pracę. 

Wykonanie potrącenia realizującego orzeczenie sądu skazujące na karę  ograniczenia wolności nie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 k.p.

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy znajdującej się na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42292 )
Array ( [docId] => 42292 )