Używanie prywatnych samochodów elektrycznych w pracy

Data: 06-01-2023 r.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wprowadza nową regulację, dzięki której pracownik używający do celów służbowych swojego prywatnego samochodu, który ma napęd alternatywny, będzie mógł liczyć na zwrot kosztów. Obecnie obowiązująca regulacja nie przewiduje takiego rozwiązania. Projekt ustawy trafił do Senatu.

Kwestie związane z używaniem samochodu prywatnego do celów służbowych zostały uregulowane w art. 34a ust. 1 ustawy o transporcie drogowym. Jest to przepis do którego odsyłają także inne przepisy dotyczące rozliczeń związanych z używaniem samochodu prywatnego. Zasadą jest, że możliwość ta pojawia się na podstawie umowy cywilnoprawnej. 

 

Warunki ustalania oraz sposób dokonywania tych rozliczeń zostały określone w akcie wykonawczym wydanym przez ministra właściwego do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych. Dotyczą one samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, a wysokość zwrotu kosztów uzależnione są od pojemności silnika używanego pojazdu a limit kilometrów został uzależniony od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście. 

Podstawą rozliczenia związanego z używaniem prywatnego samochodu do celów służbowych jest umowa cywilnoprawna zawarta przez pracownika i pracodawcę. Rozporządzenie nie zawiera jednak odpowiedniej regulacji, którą można zastosować do samochodów i innych pojazdów np. z napędem elektrycznym. 

Ważne: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym sprawi, że pracownik może otrzymać zwrot kosztów używania pojazdów prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą, przy czym dotyczy to:

  • samochodów osobowych, w tym pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem
  • motocykli
  • motorowerów. 

W odniesieniu do umów cywilnych, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowych regulacji, przewidziano że będą one dostosowane do warunkach wskazanych w nowelizacji w terminie miesiąca od dnia jej wejścia w życie. 

Nowe przepisy zawierają również nową delegację ustawową dla wydania rozporządzenia regulującego szczegółowe zasady rozliczeń. 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym druk sejmowy nr 891 opublikowany na oficjalnej stronie Senatu RP - portal senat.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42547 )
Array ( [docId] => 42547 )