Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wspólnika spółki komandytowej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 02-07-2014 r.

Wspólnicy spółki komandytowej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Obowiązek ubezpieczeń istnieje w okresie, w którym działalność prowadzi spółka, od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zakończenia. Wspólnik może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności lub też w terminie późniejszym. Oznacza to, że wspólnik może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego również w okresie swojej choroby.

Wspólnik, który chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a wcześniej tego nie zrobił, powinien złożyć formularz ZWUA i najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a następnie złożyć druk ZUS ZUA i z działalności zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od tego dnia jest liczony okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniom. Jeżeli wspólnik spółki ma krótszy okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu lub gdy nie przystąpił do tego ubezpieczenia i zachoruje, nie będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy. Wówczas jest zobowiązany opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne.

Osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym musi pamiętać o terminowym regulowaniu składek. Gdy składki za dany miesiąc opłaci po terminie, ubezpieczenie chorobowe ustanie od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki nie zostały opłacone.

Michał Jarosik, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35238 )
Array ( [docId] => 35238 )