Dodatek funkcyjny i stażowy w podstawie wymiaru składki zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 04-11-2013 r.

W niektórych firmach dodatki stażowy i funkcyjny nie są wliczane do podstawy zasiłków i nie są one oskładkowane. W takiej sytuacji nie stanowią one również podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a także wynagrodzenia za czas choroby nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub innych przepisów o wynagrodzeniu.

Dodatek funkcyjny nie uwzględniony przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń

 

Jeżeli dodatek za wysługę lat i dodatek funkcyjny w myśl obowiązujących w firmie przepisów płacowych przysługuje pracownikom w okresie pobierania zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego, to nie powinien być uwzględniany przy ustalaniu podstawy wymiaru tych świadczeń.

Dodatki te wypłacane obok świadczeń chorobowych nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Nie stanowią bowiem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Podstawę wymiaru składki zdrowotnej w przypadku pracowników stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ponieważ dodatek stażowy i dodatek funkcyjny, wypłacane obok zasiłków chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby), nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, nie są wliczane również do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32830 )
Array ( [docId] => 32830 )