Od 2014 r. wzrosną składki na ubezpieczenia społeczne

Kategoria: Składki ZUS
Data: 15-10-2013 r.

Od 1 stycznia 2014 r. najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej będzie wynosiła 504 zł. Zmieni się również minimalna podstawa składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym.

Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej mogą skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek przez okres pierwszych 24 (pełnych) miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności. Powyższe dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:

 • nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
W związku z tym, że w 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 1680 zł wyższa też będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2014 r. będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.). Wyższa minimalna wysokość wynagrodzenia ma również wpływ na podstawę wymiaru składek dla zleceniobiorców pracujących na podstawie umowy, w której wynagrodzenie nie zostało określone kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Dla tych osób minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za cały miesiąc nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2014 r. – 1680 zł. Wzrost podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będący następstwem podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, przekłada się również na wzrost obciążeń płatników składek z tytułu składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Dla ubezpieczonych podwyższenie minimalnego wynagrodzenie spowoduje wzrost minimalnego zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego, które przysługuje pracownikowi.

W związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. zmieni się również minimalna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz zleceniobiorców podlegających tym ubezpieczeniom z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem tj. nie będzie mogła być niższa niż 1260 zł. Wzrośnie również podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne osób podlegających temu ubezpieczeniu z tytułu osobistej opieki nad dzieckiem, które nie spełniają wymogów do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

  ul. Solec 18 lok. U12, 00–410 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Skarbiec

  ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartłomiej Trochimiuk

  ul. Patriotów 110, I piętro, lok. 116, 04-844 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Radca prawny Maciej Tracz

  ul. Zygmunta Krasińskiego 18 lok. 237, 01-581 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RĄPAŁA

  ul. Bartoszewicza 3 lok. 24, 00-337 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • CHMIELNIAK ADWOKACI

  ul. Gliwicka 6/2 40-079 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

  ul. Sienna 39 00-121 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka - Adwokat Anna Borysewicz

  ul. Kościuszki 1 lok. 100, 09-402 Płock

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawa Pracy - Anna Telec

  ul. Stanisława Dygata 3 lok. 46, 01-748 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu

  ul. Łubinowa 46-48 lok.8 87-100 Toruń

  Wyświetl wizytówkę
 • Błach Dynerowicz Bujak Kancelaria Prawna Sp. z o.o.

  ul. Krakowska 5/23 31-062 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO CEZARY MŁOTEK

  ul. Ordona 8 05-480 Karczew

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 32824 )
Array ( [docId] => 32824 )

Array ( [docId] => 32824 )