Od 2015 r. mniej obowiązków dla płatników składek

Kategoria: Składki ZUS
Data: 15-05-2015 r.

Jeszcze do niedawna płatnicy składek do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego mieli obowiązek sprawdzenia prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS. W tym roku, nie ma już takiego obowiązku.

Zmiany te wynikają z ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, której przepisy wprowadziły zmiany m.in. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy składek nie mają obowiązku:

  1. sprawdzania w terminie do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za rok poprzedni; pozostaje obowiązek złożenia dokumentów korygujących w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS;

  2. przekazywania ubezpieczonym informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej o składce zdrowotnej, w przypadku pobierania wyłącznie składek na to ubezpieczenie; jednak na żądanie ubezpieczonego należy przekazać informację miesięczną, nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni, bez obowiązku przekazywania informacji rocznej.

Informacje miesięczna lub roczna dla osoby ubezpieczonej nie są przekazywane się w przypadku pobierania składek z emerytur i rent.

Anna Kostecka, prawnik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37160 )
Array ( [docId] => 37160 )