Od zwrotu kosztów odwołania z urlopu nie opłaca się składek

Kategoria: Składki ZUS
Data: 03-06-2013 r.

Gdy pracodawca odwołuje pracownika z urlopu musi pokryć koszty bezpośrednio powiązane z odwołaniem go z urlopu. Są one zwolnione ze składek. Od wszystkich dodatkowych świadczeń ponad zwrot kosztów urlopowych poniesionych przez pracownika, należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wynikający z art. 167 § 2 kp, obowiązek pracodawcy dotyczy to zwrotu wydatków w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika i udokumentowanej. Może on również zrekompensować pracownikowi odwołanie z urlopu, wypłacając mu określone świadczenie pieniężne ponad kwotę rzeczywiście poniesionych przez pracownika wydatków. Jest to pewnego rodzaju ekwiwalent za pokrzyżowanie planów urlopowych. Należy jednak pamiętać, iż wszelkie kwoty otrzymane ponad koszty faktycznie poniesione stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

 

Składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika są opłacane od przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki otrzymuje on w związku ze świadczeniem pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków. Składek na ubezpieczenia społeczne nie nalicza się natomiast od przychodów wymienionych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek. Paragraf 2 ust. 1 pkt 27 tego rozporządzenia wyraźnie wskazuje na wyłączenie z podstawy wymiaru zwrotu pracownikowi kosztów przejazdów urlopowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32766 )
Array ( [docId] => 32766 )